Open Design Ronena Kadushina

Dagmar
3.1.2011
  • Design

V Berlínské Appel Design Gallery je vystavena kolekce nových židlí od designéra izraelského původu, Ronena Kadushina. Jednotlivé kusy jsou inspirované vždy něčím jiným - emocemi, okolním prostředím i pouličním uměním. Jsou zhotovené z 6mm tlustého hliníkového plechu a všechny jsou součástí metody Open Design, zajímavé myšlenky, která se snaží překlenout propast mezi produktovým a grafickým designem. Její princip je podobný jako u známé metody Open Source, kdy dochází ke zveřejnění zdrojového kódu některých softwarů. Návrhy v rámci Open Designu jsou veřejně prezentovány na internetu, kde je možné zcela zdarma stáhnout výrobní výkresy a produkt si v jakémkoliv množství vyrobit. Otevřenost má samozřejmě i určitá pravidla, uživatel se musí řídit podmínkami, stanovenými v CreativeCommons licence.

Hliníkový plech byl nařezán laserem, ohýbání a montování jednotlivých částí bylo provedeno ručně. Plechové židle jsou plně funkční a posezení na nich je díky lehce flexibilnímu opěradlu pohodlné. Celá kolekce je prezentována hned třemi způsoby. Jedním jsou zhotovené a smontované židle v Appel Design Gallery v Berlíně, kde je mohou návštěvníci zakoupit. Všechny vystavené kusy byly zhotoveny a podepsány samotným designérem. Druhý způsob tvoří výzdoba stěn Appel Gallery - ta je zhotovena z kusů plechu, který zbyl po vyříznutí židle a po zakoupení každého kusu je návštěvník dostane společně s hotovou židlí. Třetím způsobem je pak právě Open Design prezentace výrobních výkresů na stránkách designéra, kde si je každý návštěvník může zdarma stáhnout.

Základními podmínkami Open Designu je volné šíření CAD výrobních výkresů a možnost vyrobit produkt pouze pomocí CNC strojů, bez použití speciálních technologií. Uživatel, který si zdarma soubor stáhne, může produkt vyrobit v jakémkoliv množství. Pro jeho komerční využití musí požádat designéra o svolení a vždy zachovat jeho jméno jako morálního vlastníka návrhu. Produkt může sloužit samozřejmě i jako inspirace pro vlastní návrh.

Ronen Kadushin je designér izraelského původu, působící od roku 2005 v Berlíně. Zabývá se návrhy nábytku, osvětlení i doplňků. Působí jako učitel na školách, zabývajících se designem a o své práci často přednáší. Je autorem myšlenky Open Designu, kterou založil na již používané metodě Open Source.

Zdroj a foto: plusmood.com, ronen-kadushin.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30