Oprava Karlova mostu jde do finále

admin
1.11.2010
  • Architektura

Druhá fáze opravy Karlova mostu je po třech letech téměř dokončena. 26.října proběhl poslední kontrolní den a kolaudační řízení začne 12. listopadu. Oprava mostovky a kamenného zábradlí je už dlouhou dobu důvodem mnoha svárů mezi Hlavním městem Praha a Národním památkovým ústavem. Památkáři kritizují opracování vyměněných bloků a zejména jejich počet, který byl podle nich vyšší, než doporučil průzkum. Některé středověké kvádry, které odpočívají v depozitáři, by se proto měli vrátit na původní místo. Památková inspekce ministerstva kultury se postavila proti opravě mostu a Hlavní město Praha v této souvislosti dostalo pokutu ve výši 3,25 miliónů korun, proti které se odvolalo. Konečné rozhodnutí by mělo padnout do konce listopadu.

NPÚ vypracovalo elaborát s popisem všech problematických míst a předalo ho magistrátu, který měl podle něj vypracovat podklad pro skutečné řešení vad a nedostatků. Ten ale podle mluvčí NPÚ akceptoval pouze 25 procent námitek. Z toho důvodu nemůže NPÚ považovat opravu Karlova mostu za úspěšnou.

Po dokončované opravě by měla rekonstrukce postoupit do další fáze, kdy by měl být zrestaurován plášť mostu. Tato oprava bude trvat podle odhadů dalších 10 až 20 let, bude však probíhat z pontonů a provoz na Karlově mostě tak neomezí. NPÚ nástup do další fáze brzdí, chce nejdříve kriticky zhodnotit  proběhlou opravu. Z toho důvodu svolává grémium, které by mělo zasednout na konci roku a kterého by se měl zúčastnit i magistrát. Jan Kněžíček, šéf magistrátního odboru památek, uvedl, že pokud bude uznáno za vhodné, oprava se může předělat až v průběhu následující etapy.

Karlův most je druhým nejstarším dochovaným kamenným mostem v České republice a nejstarším mostem pražským. Spojuje Staré město a Malou stranu a je ozdoben třiceti sochami a sousošími. Stavbu zahájil císař Karel IV. roku 1357, na místě, kde stál původní kamenný Juditin most. Stavba byla dokončena na počátku 15. století. Jeho délka je 520 metrů. Nejdříve se mu říkalo most Kamenný nebo Pražský, název Karlův most se vžil až v 70. letech 19. století.

Zdroj a foto: ČTK, Český rozhlas, muzeumkarlovamostu.cz

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30