Organická achitektura Zahy Hadid v Bratislavě

Dagmar
9.11.2010
  • Architektura

V prvním čtvrtletí roku 2012 zahájí investiční skupina Penta Investments výstavbu první fáze projektu Čulenova v Bratislavě. Mezinárodní soutěže se zúčastnilo 90 architektonických návrhů a porota, v čele s hlavním architektem města Bratislava, Štefanem Šlachtou, vybrala návrh londýnského studia Zaha Hadid Architects. Polyfunkční organické mrakodrapy budou stát do 300 miliónů eur a konec realizace je naplánován na rok 2018. Projekt zahrnuje i detailní řešení parteru a rekonstrukci stávajícího historického objektu teplárny, která by měla sloužit jako galerie. Komplex nabídne 150 000 m2 užitné plochy pro administrativu a bydlení.

Pozemky získala Penta Investments v roce 2008 od Bratislavské teplárenské. Způsob, jakým se rozhodla 4 hektarové území zastavět je dobrým příkladem toho, jak by měla výstavba velkých developerů vypadat. Na rozhodování se z velké míry podílelo město a díky lukrativní mezinárodní soutěži,  kterou Penta Investments vypsala, bylo rozhodně z čeho vybírat. Do 2. kola postoupilo nakonec 9 architektonických návrhů. Vedle Zaha Hadid Architects se tak porota rozhodovala mezi Dominque Perrault Architecture, Farshid Moussavi - Foreign Office Architects, Neutelings Riedijk Architects, Bothe Richter Teherani Architekten, Cigler Marani Architects, JDS, GMP international architects and engineers a Vaillo+Irigaray.

Významné jméno britské architektky iráckého původu přinese Bratislavě věhlas a přiláká mnoho nových návštěvníků.  Šedesátiletá architektka je právem označována za první dámu světové architektury. Její práce můžeme nalézt po celém světě, zabývá se nejen projektováním staveb všech možných funkcí, ale i produktovým designem a návrhy interiérů. Je také jedinou ženskou nositelkou Pritzkerovy ceny za architekturu, tedy nejvýznamnějšího možného ocenění pro žijícího architekta.

Zdroj a foto: pentainvestments.com, zsps.sk, zaha-hadid.com

 

doprava zdarma
objednávky nad 2 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30