Pařížský butik Hermés oživil starou plovárnu

Andrea
29.12.2010
  • Interiér

Módní dům Hermés se rozhodl svému novému pařížskému butiku pořídit netradiční a odvážný designový domov. Z bývalé městské plovárny Leutétia v centru čtvrti Saint-Germain-des-Prés se během několika měsíců práce stalo místo uvádějící návštěvníky v úžas nejenom vystavenými kusy oblečení, ale i celkovým řešením prostoru.

Pro realizaci pařížského projektu si Hermés zvolil tým architekta Denise Montela ze studia RDAI, jehož práce je k vidění v každém Hermés butiku po celém světě. Výzvy zachovat, avšak dodat novou energii secesní plovárně z 30. let, se tým architektů chytil s chutí a ctí. Světlý vzdušný prázdný prostor plovárny Leutétie tak získal dominantního protihráče v podobě vysokých dřevěných pavilonů, jež zaplňují hlavní prostor interiéru budovy. Pavilóny jsou vytvořeny z jasanového dřeva, s nímž pracují v inspiraci s přírodními a rostlinnými motivy. Na první pohled tak připomínají spíše ptačí hnízda, jež v sobě místo vajíček ukrývají jednotlivé části Hermés kolekce.

Prostor je vyplněn celkem třemi devítimetrovými pavilony. Jejich prohnutý tvar, který se směrem ke stropu zužuje, navozuje pocit pohybu v jinak strnulém prostoru. Podobně živočišným dojmem působí také schodiště vedoucí do patrových ochozů plovárny, jímž se dříve vstupovalo přímo do bazénu. To je nyní obepnuto širokou masou jasanového dřeva. Bazén byl také jediným prvkem v prostoru, který architekti nemohli zachovat. Plochu bazénu tedy zakryli mozaikovou podlahou, která zcela koresponduje s charakterem podlaží na ochozech plovárny.

Samotná mozaika je jedním z nejdůležitějších motivů celého prostoru. Veškeré podlahy interiéru totiž pokrývá žulová mozaikovitá podlaha odkazující na vlnu art deco, v jejíž době budova vznikla. Navíc i při vstupu do butiku zákazníky vítá mozaika v podobě starého řeckého barevného kaleidoskopu, který prošel během stavebních úprav rukama restaurátorů. Mozaika jako dominantní secesní prvek tak v jednom prostoru vede živý a hravý dialog se spletí „mrakodrapů" jasanového dřeva. Nový pařížský butik tak splnil vše, co si Hermés jako zadavatel přál. Vytvořil nový neotřelý nápaditý prostor, přičemž dokázal využít a zachovat mnoho původních prvků secesní architektury. Návštěvníci rue de Sévres tak již nemusí chodit pouze za kvalitní módou, ale i za kvalitní architekturou a designem.

Zdroj a foto: dezeen.com

doprava zdarma
objednávky nad 2 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30