Pixelovité umění ze sirek

Dagmar
23.2.2011
  • Umění

Architektka, designérka a multimediální umělkyně představila svou novou kolekci zvláštních uměleckých děl, vyrobených z různých typů sirek. Pei-San Ng se narodila na Taiwanu a vyrůstala v Los Angeles. Na svém kontě má tři různé tituly ze třech různých škol, jmenujme například bakalářský titul z molekulární biologie na Kalifornské univerzitě. Její umění ze sirek má oproti běžným dílům ještě jeden rozměr. Po jeho vytvoření a určité délce života ho Pei-San zapálí. Některé nenechá zmizet úplně, ale část díla, pozměněného nelítostným ohněm zachová. Někdy nechá dílo zkázy dokonat a krátký pocit satisfakce z dokončené práce zmizí jako pára nad hrncem. Sirky jsou vhodnou metaforou pro některé lidské pocity. Ty také zažehne malá jiskra, pak prudce vzplanou, vyhoří a pozvolna zmizí.

Jedno z jejích děl se jmenuje Vášeň. Jedná se o prostý nápis LOVE z dlouhých sirek s červenou hlavičkou, jichž je na uměleckém kusu použito obdivuhodných 2 400 kusů. Dílo reprezentuje lásku a vášeň, stejně jako destrukci a žárlivost. Červená barva je symbol štěstí, zatímco sirky značí nebezpečí. Dalším kusem je Srdce ze zlata, postava muže z bílých sirek na tmavém podkladu, jehož srdce je tvořeno zlatými hlavičkami. Celá postava je složena z dlouhých čar, jež všechny vedou do jednoho bodu - zlatého srdce. Dílo Transformace zase znázorňuje lovícího orla. Právě na tomto kusu umění je představena síla kontrolovaného ohně, který mění agresivní, červené hlavičky sirek v bílou, vyhořelou hmotu, až po rozkládající se, zpopelněné kusy.

Prvním dílem kolekce bylo Pokušení, vyrobené pro výstavu v Chicago Art Department, ve tvaru symbolu amerického dolaru. To vzniklo spoluprací Pei-San s jiným umělcem a bylo hybným motorem pro vytvoření celé kolekce. Původním materiálem měla být balsa, nápadem Pei-Sanina spolupracovníka však bylo použít sirky. Dílo nakonec nevydrželo, protože „pokušení" bylo příliš velké. Ohořelé zbytky si Pei-San nechala na památku a dílo přejmenovala na Spálený.

Zdroj a foto: peisanng.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30