Počítačový design kopulovitého pavilonu

Dagmar
25.1.2011
  • Architektura

Zajímavý projekt pavilonu z lepenkových obručí představili na výstavě 3D paperArt (3D umění z papíru) v šanghajském Muzeu Umění a Řemesel v listopadu 2010 studenti Švýcarské Technické university v Curychu, Min?Chieh Chen, Dominik Zausinger a Michele Leidi. Výstava byla součástí Šanghaj Expo 2010. Jejich dílo nese název Packed, tedy Zabalený a k jeho vytvoření bylo použito počítačové technologie nejen při samotném navrhování, ale hlavně při vymýšlení technologie výroby, balení a převážení jednotlivých elementů. Stavba se tak stala manifestem využití počítačové techniky v oblasti designu, produkce a logistiky.

409 kartónových válců různé tloušťky a velikosti bylo svázáno do podoby strukturální kopulovité mřížky, tvořené z kruhů rozdílných poloměrů. Jednotlivé kusy byly vyrobeny z vlnitého kartonu, slepeného z 28 vrstev. Každý kus byl řezán, lepen a umístěn do správné pozice pomocí počítačově kontrolovaného stroje. Na všechny fáze projektu - návrh, výrobu, balení, přepravu i montáž bylo používáno počítačové podpory, která celý proces výrazně zjednodušila - zredukovala množství použitého materiálu, zkrátila čas výroby, urychlila a zefektivnila dopravu a její množství srazila na nutné minimum.

Každý prvek v síti je důležitý, přizpůsobuje se parametrům všech ostatních svojí velikostí, formou i umístěním. Zatímco si každý zachovává vysokou míru odlišnosti a svobody, díky vzájemné spolupráci plní všechny důležité cíle, jako je stabilita konstrukce, osvětlení a ostatní prostorové parametry pavilonu. Projekt je závěrečnou kolektivní prací studentů magisterského studijního programu na katedře Počítačová podpora při navrhování na Technické univerzitě v Curychu ve Švýcarsku. Tato katedra se specializuje na poli architektonického navrhování a počítačově kontrolované výroby.

Zdroj a foto: dezeen.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30