Podivný svět Erwina Wurma

Mgr. Sandra Vasková
4.3.2011
  • Umění

Tavení, protahování i formování. To jsou v umění oblíbené činnosti Erwina Wurma. Rakouského umělce, který tak vytváří sochy z každodenně užívaných předmětů. Aretační řada podivných, ale úžasných charakterů, kteří samy za sebe představují své velké příběhy.


Rok 2010 se ukázal být velmi důležitý pro tohoto umělce, který uskutečnil spoustu samostatných výstav po celé Evropě, stejně tak i jeho první v New Yorku v Lehmann Maupin Gallery. Další výstava bude k vidění na výstavě Kunsthallen Brandts v Dánsku. Nyní máte možnost shlédnout jeho jedinečné a nejnovější umění, ale také dílka již staršího data.


Umělec se sám zajímá o módu. Nosí i ty značky, které představuje ve svých dílech. Je to také díky tomu, že sochy, jakož i lidé, tak dokážou vyjádřit samy sebe a definovat se prostřednictvím módy. Některé sochy jsou více konkrétní, některé zase spíše abstraktní. Z konkrétních můžeme uvést například námořníka, který nakonec najde svou plavební společnost nebo prodejce květin, který se nakonec sám změní v květinu. Při pohledu na některé ze soch Vás možná napadne, že vypadají jako by se úporně snažily vymanit ze spárů oblečení. Jakoby se z něj chtěly vymotat, vyvléct a osvobodit. „Moje sochy jsou především o hře na schovávanou. Právě proto jsou buď více konkrétní, nebo abstraktní, protože některé z nich odhalují svou tvář, některé ji zase skrývají za šaty," popisuje Wurm.

Umělec se věnuje především vzájemnému vztahu mezi formou a obsahem. „Pokud si oblečete na sebe kousek oblečení, můžete buď podtrhnout Vaši figuru nebo ji úplně zahanbit. Pokud změníme styl, můžeme změnit i obsah," dodává. Wurm také přiznává, že jeho tvorba je silně ovlivněna filozofií. Ale reaguje také na problémy naší doby, stejně jako na způsob, jak společnost vyvíjí tlaky na naše postavy. Skoro nás nutí, abychom byli štíhlí a žili zdravě, na druhou stranu nás podporuje v čím dál větší spotřebě a konzumaci.

Zdroj a foto: www.wallpaper.com

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30