Prosklená přístavba dům zvětšila i ozvláštnila

Bc. Lucie Drahošová
9.10.2012
  • Architektura

Dům, který je pro vás v mládí rozlehlý, může být s přibývajícím počtem členů rodiny najednou těsný, a tak přichází na řadu přístavba. Ta ale zdaleka nemusí vypadat nudně a omšele. Příkladem je cihlový špičatý domek v Holandsku, který prokoukl díky prosklené terase.

Rozměry jsou jedny ze stěžejních parametrů při volbě a následné stavbě domu, život ale přináší mnohé nečekané změny, a tak může mít nakonec budova více obyvatel, než s kolika jste původně počítali, a tak je vhodné trochu se roztáhnout. K tomu slouží přístavba, kterou můžete realizovat vzhůru do pater, pokud to stavba umožňuje, nebo stejně jako to provedla holandská architektonická firma BaksvanWengerden - pěkně do šířky.

Firma realizovala přístavbu drobnějšího cihlového domu o třech podlažích, z nichž dvě horní jsou skryta pod ostře špičatou střechou. Projektanti se rozhodli do konstrukce domu zasahovat jen minimálně, a tak na stávající konstrukci při zrušení jediné zdi spíše jen připojili trychtýřovitě se rozšiřující prostor připomínající terasu, neboť je ze zahrady kompletně prosklený. Asymetrický tvar, bílá barva, a možnost průhledu napříč většinou dolního patra tak dává domu z třicátých let zcela nový, moderní vzhled.

Pokud jde o materiál vytvořeného přístavku, architekt Gijs Baks vybral beton, a k volbě dodává: „Robustní a pevný vzhled bílého betonu se skvěle hodí ke vzhledu původního zdiva, které je tvořené drobnými cihličkami."

Tento jednogenerační dům byl v oblasti poblíž Haarlemu postaven v roce 1932 jako jeden z prvních, díky zásahu architektů tak ale zdaleka nevypadá. Kromě moderního exteriéru je v duchu moderních trendů řešen i interiér, kdy spodní patro tvoří propojená kuchyně, jídelna a obývací prostor, zatímco v prvním patře je čtveřice ložnic a koupelna, a ve druhém pak další koupelna s jednou větší obytnou místností.

Celý dům je v rámci moderního stylu laděn do odstínů bílé, přírodní hnědé či béžové, a elegantní černé, která se vyskytuje u některých menších prvků. Celkové vyznění je velmi přirozené, vzdušné, elegantní, a také vysoce paktické.

Zdroj a foto: http://www.dezeen.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30