Prostý architektonický klenot v srdci brazilské přírody

Dagmar
18.2.2011
  • Architektura

V jednoduchosti je krása. Tuto zprofanovanou pravdu potvrzuje realizace architektonického studia Azevedo Arquitetos Associados v brazilském městě Camaçari. Bělostná čistota jednoduchého, moderního rodinného domu vyniká v bujné, zelené vegetaci. Relativně malá, jednopodlažní stavba je zasazena mezi exotické rostlinstvo rozlehlého, mírně svažitého pozemku. Od silnice na západní straně je dům až na několik úzkých otvorů zcela uzavřen. Skrze velká prosklená okna se otevírá na stranu východní, kde je do klidné, zelené oázy zahrady zasazen venkovní bazén. Díky hluboké terase jsou prosklené plochy chráněné před nepříjemným slunečním zářením a navíc je tak zajištěna pocitová intimita a uzavřenost domu.

Rozloha kolem 260 m2 je poměrně skrovná, krom prostorné společenské zóny, která zahrnuje obývací pokoj a jídelnu, obsahuje dům jen dva pokoje. Dispoziční neobvyklostí je domácí kaple, zamýšlená jako soukromá modlitebna. Kuchyně je od společenské zóny striktně oddělena, nachází se v samostatné místnosti. Půdorysné uspořádání jednoho jediného podlaží není nijak výjimečné, komunikace jednotlivých obytných celků je zajištěna dlouhými a poměrně úzkými chodbami. Na pozemku je umístěna garáž a zázemí venkovního bazénu s prostorem pro posezení u grilu.

Jelikož se pozemek svažuje od vstupu, z prostorné terasy sestupuje na zahradu několik schodů. Dům je bíle omítnut, venkovní dlažba i okolí bazénu je též v barvě bílé. Krom mléčného skla zábradlí terasy je na domě ještě použito dřevěného obložení v tmavém, kontrastním odstínu. Světle a vzdušně je řešen i interiér, kterému opět dominují bílé a krémové tóny. Absolutní čistota návrhu působí v některých místech možná až příliš neosobně a studeně. Pečlivě upravený je i celý pozemek, jehož strohá krajinářská úprava se skvěle hodí k minimalistickému výrazu domu. Anorganické, ostře vymezené vzezření moderní stavby je s bujnou a živočišnou okolní vegetací v drsném kontrastu, který lidskému oku lahodí.

Zdroj a foto: archdaily.cz, Tarso Figueira, www.bentoeazevedo.com.

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30