Provokatér a vizionář Robert Wilson vystavuje v Praze

admin
20.11.2010
  • Umění

Se jménem Roberta Wilsona se nesetkáváme v Praze poprvé. Světově známý divadelní režisér a scénograf oslnil svou kreativitou pražské Národní divadlo v roce 2002 a nejinak tomu bylo také letos při realizaci Káti Kabanové. V obou případech se však jednalo o předvedení divadelní práce. Od soboty 13. listopadu se ale situace mění a my máme to štěstí vidět i jiný způsob Wilsonovy práce - video portréty.

Robert Wilson (*1941) se věnuje natáčení uměleckých videí a portrétů již od sedmdesátých let minulého století. Díky jeho věhlasu a uznání, které si získal zejména za svou divadelní práci, se mu podařilo nasnímat mnoho zajímavých osobností ze světa umění i celebrit. Mezi portrétovanými osobami tak nechybí Johnny Depp, Winona Ryder či monacká princezna.

Wilsonovy portéry však nepřipomínají klasické „video portréty" známé z televizních obrazovek. Videa jsou značně dramatizována a obsahují mnohé intertextuální odkazy k tvorbě jiných uměleckých tvůrců a odlišných uměleckých žánrů. Videa jsou doplněna hudební složkou, zejména klasickou evropskou hudbou, s níž se nebojí kontroverzně pracovat. Wilsonova videa jsou proto mnohdy příkladem toho, co bychom mohli označit za záměrnou směsici „vysokého" a „nízkého" umění.

Vystavené portréty si kromě lidských postav a tváří berou za objekty také zvířata či klasická umělecká díla. S nimi Wilson pracuje stejně hravě jak v uměleckých odkazech, tak v prvcích snového surreálna. Prostor, v němž výstava portrétů probíhá, je k jejich prezentaci jako stvořený. Soukromá Jiří Švestka Gallery nabízí vzdušný světlý industriální prostor, který poskytuje dílu moderní a kvalitní zázemí. I touto unikátní výstavou potvrzuje Jiří Švestka Gallery své zásadní postavení mezi českými galerijními institucemi snažícími se přinést do našich krajů nejsoučasnější umění mezinárodního formátu.

Listopad v Praze bude jménu Roberta Wilsona zasvěcen i co se divadelní práce týče. Není náhoda, že pár dní po otevření výstavy, bude v neděli 18. listopadu na prknech Stavovského divadla uvedeno Wilsonovo nastudování Čapkovy Věci Makropulos. Ať se tedy rozhodnete pro seznámení s Wilsonovou výtvarnou prací anebo jeho tvorbou divadelní, jistě nebudete zklamaní. Robert Wilson neztrácí nápady, umí provokovat a nebojí se být jiný.

Robert Wilson: Video portraits, 13. 10. 2010 - 22. 1 2011., Jiří Švestka Gallery, Biskupský dvůr 6, Praha .

Zdroj a foto: jirisvestka.com

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30