Půjčovatelné veřejné lavičky Streeeeeet bench

Andrea
24.1.2011
  • Design

To, že vám v knihovně půjčí knížku a na ulici půjčí kolo, nikoho dnes nepřekvapí. Co takhle ale zapůjčení vlastního křesla pro posezení na ulici s kamarády? Anebo rovnou celé jedné lavičky? Že jste se s ničím podobným ještě nesetkali? Možná proto, že veřejné lavičky neboli designérský projekt Streeeeeet bench prozatím testuje své úspěchy v ulicích Izraele.

Dvojice mladých holandských designérů Vincenta Wittenberga a Guye Koenigsteina se již delší dobou zabývala myšlenkou, kterak lidem zpříjemnit veřejný život v ulicích. Cílem jejich práce se proto staly projekty zabývající se oživením a zútulněním rušných ulic, na které chtěli vnést trochu soukromé a rodinné atmosféry.

Projekt Streeeeeet bench vznikal postupně. Na začátku stála dlouhá pozorování a hodiny fotografování v ulicích izraelské čtvrti Bat - Yam, ve které se stalo za léta zvykem majitelů místních obchodů vykládat každé ráno před své výlohy několik obyčejných domácích židlí či křesel k posezení pro stálé zákazníky či známé přátele. Zvyk obchodníků designéry natolik zaujal, že neváhali a rozhodli se poskytnout luxus soukromého posezení každému z kolemjdoucích, kdo o něj projeví zájem. Následovala žádost o povolení instalace veřejných půjčovatelných laviček od starosty městské čtvrti a první Streeeeeet bench se objevila na ulicích.

Streeeeeet bench funguje na známém a vyzkoušeném principu veřejně sdíleného zboží. Jednotlivé židle jsou ze dvou stran připoutány řetězem k pouličnímu stojanu. Kdokoliv, kdo chce lavičku k posezení, vloží minci do peněžního systému uvolňujícímu spojení lavičky a řetězu, nám tak dobře známému z nákupních košíků supermarketů. Každý si tak může zapůjčit, kolik laviček potřebuje a odnést je na své oblíbené místo. Streeeeeeet bench se mezi obyvateli Bat - Yamu staly okamžitým hitem a o večerech bývají stojany obklopené lidmi. Co přijde příště? Půjčovatelná postel?

Zdroj a foto: designboom.com.

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30