Queer Praha? S Mezipatry ano!

admin
23.11.2010
  • Umění

Po pět dní žila pražská kina a galerie jedenáctým ročníkem queer festivalu Mezipatra. Sály kin, prostory galerií a jeviště hudebních klubů se zaplnila těmi, kteří se nebojí nahlas mluvit o své menšinové sexuální orientaci i těmi, kteří se nebojí naslouchat.

Festival Mezipatra se i pro letošní rok rozhodl českému publiku představit to nejlepší a nejzajímavější, co v rámci queer komunity vzniklo na poli umění. Téma festivalu „Vysoké umění" přineslo značné obohacení do již tak širokého festivalového programu. Letošní ročník sáhl po nejvyšších patrech uměleckých žánrů a tvůrčích osobností, které zásadním způsobem přispěly k posunování hranic queer umělecké tvorby.

Kdo by si však myslel, že Mezipatra nabízejí pouze alternativní uměleckou tvorbu mimo hlavní proud a zůstal proto raději doma, ten se vážně spletl. Zahajovací večer otevřelo promítání amerického biografického snímku Kvílení od oscarových tvůrců Roba Epsteina a Jeffreyho Friedmana. Kdo poctu tvorbě a životu beatnického básníka Allena Ginsberga nestihl v rámci festivalu, může vyrazit do českých kin, jejichž program Kvílení nabízí. Z filmových lákadel za zmínku jistě stojí i snímek, který festival v úterý 16. 11. zakončoval. Imaginární lásky jsou příběhem netradičního milostného trojúhelníku, který natočil mladičký kanadský režisér Xavier Dolan. Naštěstí i ty nás ještě potkají v domácích promítacích sálech.

Pozornost z oblasti výtvarného umění si jistě zaslouží festivalová výstava Hammer! Barbary Hammer, mezinárodně uznávané tvůrkyně queer videoartu. Na výstavě jsou představena především provokativní díla ze začátku sedmdesátých let, jimž zdatně sekunduje česká tvorba Martiny Uhlířové, Veroniky Neumanové a Heleny Sequensové. Za zmínku jistě stojí, že v současné době je práce Barbary Hammer vystavována v londýnské Tate Gallery a newyorské MoMa. Výstavu lze vidět do 2. 12. v prostorách Studia Fotograf v pražské Školské ulici.

Pestrost festivalového dění dokládal skutečně obsáhlý doprovodný program. Koncert operního zpěváka Josefa Škarky, instalace Jima Verbunga na Nové scéně Národního divadla, přednášky z oblasti kunsthistorie, filmové teorie, politologie... To vše byl letošní queer festival Mezipatra. Kdo nestihl pražský pětidenní maraton, ten může za queer dozvuky vyjet do Plzně, Ostravy a Olomouce. I tady se pokusí v českém prostředí ojedinělý projekt Mezipater trochu provětrat „většinový" stereotyp.

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30