ReALIzed - monument oslavující Muhammada Aliho

admin
24.5.2011
  • Umění

Známý americký boxer, který byl před 12 lety časopisem Sportsman Illustrated korunován na „Sportovce století", inspiroval amerického umělce Michaela Kalishe k vytvoření monumentu, který by oslavoval život a kulturní dopad jednoho z nejvýznamnějších sportovců všech dob. Spolupráce mezi umělcem a sportovcem začala před třemi lety, kdy Muhammad Ali se svojí ženou projevili zájem o Kalishovu práci. Michael, velký obdivovatel Aliho, se s manželi rychle spřátelil a společně s Yolandou Ali začal spřádat plány na vytvoření pomníku sportovní legendy. A jaký pomník udělat tomu, kterého celý život přezdívali „Největší"? Bylo jasné, že pocta někomu takovému musí být originální a monumentální.

Když byla vize hotová, zbývalo vymyslet, jak celou věc zrealizovat. Micheal Kalish proto začal spolupracovat s architektonickou společností Oyler Wu Collaborative, kteří mu měli pomoci vdechnou velkému nápadu život. Mnoho měsíců práce, modelování v mnoha 2D i 3D programech a několik nezdařených pokusů nakonec vedlo k úspěchu. 25.3.2011 byla v LA slavnostně odhalena socha o velikosti dvou podlaží, sestávající z 1300 boxovacích hrušek třech různých velikostí a dvou různých barev, zavěšených na 5 mílích ocelových lan. Rám, podporující umělecké dílo byl sestaven z kilometrů hliníkových trubek, spojených pomocí tisícovek šroubů. Na první pohled zmatená změť boxovacích pytlů dává smysl z jednoho jediného bodu. Pokud si návštěvník stoupne na určené místo, objeví se před ním „pixelovitý" obraz obličeje samotného sportovního velikána.

Pro Michaela Kalishe, světoznámého umělce, to bylo největší dílo, na kterém kdy pracoval. Jeho vybudováním chtěl oslavit člověka, který se pro mnohé stal legendou a inspirací. Chtěl také představit Muhammada Aliho mladším generacím, které už jeho slávu nezažili. Společně s Oyler Wu Collaborative tak vytvořil výjimečný kus moderního umění s názvem ReALIzed, inspirovaný fotografií Michaela Brennana z konce 70. let. Originální formou, kterou Kalish zvolil, předčil ostatní umělce, kteří v průběhu let pracovali na Aliho nesmrtelnosti.

Zdroj a foto: realizeali.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30