Reflexní architektura - zrcadlo místo omítky

admin
26.1.2012
  • Architektura

Autoři Zrcadlového domu (Mirror House) v dánském Copenhagenu, architektonické studio MLRP, použili na fasádu poměrně netradiční materiál - leštěnou nerezavějící ocel, zrcadlící všechno ve svém okolí. Obyčejná budova u hřiště v městském parku tak získala zcela nový rozměr. Zrcadla jsou celoplošně použita na štíty a na vnitřní stranu okenic. Okna a dveře jsou za okenicemi skryta a dům tak při uzavření působí zcela kompaktním dojmem. Fasáda na vodorovných stranách domu a střecha je tvořena obkladem z thermowoodu. Pokud se okenice otevřou, na fasádě vzniknou další zrcadlové plochy, tentokrát parabolické s různou křivostí.

Všechny zrcadlové plochy zkreslují realitu a slouží tak jako zpestření pro děti, kterým je určené blízké hřiště. Učí je tak chápat hru s perspektivou, odrazivostí a transformováním obrazu. Navíc, oproti všem klasickým fasádním materiálům, umožňují leštěné plochy jemné a intuitivní prolnutí hmoty domu a okolní krajiny. Velice jednoduchým způsobem tak došlo k vytvoření zcela unikátního uměleckého díla uvnitř zrenovovaného parku z prosté a do té doby anonymní budovy, které slouží jako sociální zázemí pro děti a rodiče. Za rekonstrukci stávající budovy zaplatil investor, město Copenhagen, v přepočtu 5 780 000 Kč.

Architektonické studio MLRP je tvořeno z několika spolupracovníků dánské a americké národnosti, kteří tvoří tým od roku 2008. Jedná se o skupinu mladých ambiciózních designérů, kteří se intenzivně snaží posouvat hranice možností dále. Pracují na všech typech projektů, od veřejných budov po rezidenční objekty. Snaží se pracovat neustále s novými materiály, přicházet na nové přístupy a přitom zachovat především trvale udržitelnou stránku architektury a designu.

Zdroj a foto: mlrp.dk

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30