Retrofuturistický design Ivana Venkova

Dagmar
31.3.2011
  • Design

Ivan Venkov, mladý slovenský designer, přišel na trh s novým produktem. Rondokubistické křeslo, jak se výrobek jmenuje, odkazuje na český národní sloh v propojení se strohou estetikou moderny. Těžké, robustní prvky rondokubismu jsou doplněny o lehké, moderní znaky moderny tak, aby dílo představovalo respekt k historii a současně jakousi nadčasovost. Výstižným pojmem, který dané parametry vysvětluje, je retrofuturismus - termín, který spojuje v jednom slově dva protichůdné významy.

Ivan Venkov chápe retrofuturismus jako důmyslné propojení budoucnosti s minulostí. Pomocí vhodně zvolených prvků chce vytvořit skulpturu, která, ačkoliv obsahuje výrazné odkazy na minulost, neztratí styl a šmrnc a naopak bude proti neblahému působení času imunní. Jak sám říká: „Inspirován minulostí, hledíc do budoucnosti, vytvářím předmět, který nemá žádná časová ohraničení." Při pohledu na fotografie nutno říci, že to se mu opravdu podařilo. Netradiční design pohodlného, „pánského" křesla je jen těžko zařaditelný do jakéhokoliv časového období.

Chrom a černá kůže se ukázaly jako dobrá volba jak barevného výrazu, tak zvoleného materiálu. Uživatele také jistě potěší množství odkládacích ploch, na skleničku večerního likéru nebo dokonce na celou karafu. Na rondokubismus silně odkazují pochromované trubky a sedák, opěradlo a jiné lehčí, subtilnější části jsou odkazem na technicistní modernu, možná až hi-tech. Designový produkt je zřejmě ve fázi prototypu a jedná se tedy o umělecké dílo, originál, jehož kupní cena není nikde uvedena.

Zdroj: behance.net/Venkov

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30