Rezidence Utriai levituje nad zemí

Bc. Lucie Drahošová
27.7.2012
  • Architektura

Vytvořit opravdu atypický, kreativní a neotřelý dům, který navíc do velké míry levituje nad zemí, to je poměrně snadné na papíře. Studio G.Natkevicius & Partners zvládlo ale hravě i realizaci, a vystavělo tak nádhernou rezidenci s oslnivými liniemi v litevském městečku Vežaičiai.

Rezidence nesoucí exotický název Utriai je zvláštní nejen jménem, ale také pokud jde o vzhled. První, čeho si všimnete už z dálky, je atypický tvar budovy. Ta je tvořena dvěma obdélníkovými částmi o celkové velikosti 424 m 2, svírajícími úhel asi dvacet stupňů. Zajímavá je především část vzdálenější od vstupu do budovy, která se ve čtvrtině své délky zvedá výrazně od země, a celkově tedy působí, jako by levitovala. Pod částí „odlepenou" od země nacházejí bezpečný úkryt automobily, které by jinak potřebovaly svou garáž. Nad nimi pak běžně slouží místnosti k obývání pro majitele domu.

Celá budova je v provedení tmavého dřeva kombinovaného s výraznými celostěnnými okny, která nejenže vypadají velmi stylově, ale také jsou praktická pro uživatele domu, kterým nabízí dokonalý bezbariérový výhled na okolí.

Rezidence byla vytvořena pro mladou tříčlennou rodinu, čemuž odpovídá moderní vzhled budovy i moderně designově vybavený interiér. Ten je založen na přírodních strukturách i barvách, jednoduchosti a funkčnosti. Důraz byl kladen na vzdušnost prostoru, přičemž dominantními konstrukčními materiály jsou kromě množství skla také kámen a beton. Tóny využité pro nábytek a doplňky jsou spíše neutrální, zemité, což dodává interiéru na útulnosti.

Utriai je příkladem toho, že v jednoduchosti je krása, a především pokud jde o interiér, designéři předvedli s malým množstvím nábytku opravdu velký styl, aniž by si museli pomáhat provokativními barvami nebo vyzývavým nábytkem.  Navíc fantasticky spojují strohou eleganci skla, kamene, i atypického vzhledu budovy, s útulným nábytkem a interiérem vyzařujícím pohodu a klid.

Těžko říci, zda designérům z G.Natkevicius & Partners při navrhování nepomáhala i sama majitelka, která studuje design na umělecké akademii a zabývá se navrhováním nábytku, každopádně projekt se rozhodně povedl, a líbí se. Mnozí si ale lámou hlavu, jak designéry mohl tento vzhled napadnout. Podle jedněch je inspirován tvarem polínek na ohništi, podle jiných zase připomíná Noemovu archu.... Co myslíte vy?

Zdroj a foto: www.beautifullife.info

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30