Rio de Janeiro zdobí luxusní vila s listovou střechou

Mgr. Sandra Vasková
7.6.2011
  • Architektura

Schefflera Grandiflora je název rostliny, kterou vzhledově okopíroval překrásný a luxusem hýřící brazilský dům v Rio de Janeiru, a stejně tak je i „zeleného" původu.  Jeho střecha se výrazně podobá lístkům této rostliny. Avšak stavení jako celek je malebné nejen zvenčí, ale též zevnitř. Pojďme si jej tedy trochu blíže představit.

Tropická vila tu stojí již nějaký ten pátek, přesto je dílem neustálého obdivu a elegance, kterou vytvořili architekti Mareines + Patalano ve stylu a typologii indické architektury. Nachází se v teplé a vlhké oblasti země, konkrétně v Angra dos Reis. Interiéry hlavní místnosti oplývají dřevěnými pevnými materiály vybroušenými poctivými dokončovacími pracemi. Najdete tu však i prvky kamenné, z bambusu, z místního lesního dřeva i z přírodní tkaniny. Když vejdete dovnitř, objevíte jídelnu s přilehlou zadní verandou, na které ve větru poletuje houpací síť. Dále dům disponuje mnoha otevřenými a prosklenými prostory, velkými terasami, bazénem a je šetrný k životnímu prostředí.

Originálně pojatá „lístková" střecha je vyrobena z vrstveného dřeva eukalyptu a pokryta malými dřevěnými dlaždicemi. Rozpětí jejích jednotlivých křídel dosahuje až dvaceti metrů. Celkově se pak tato střecha chová jako jedno ucelené velké křídlo, které chrání před horkým sluncem a přímo se nabízí ke sběru a recyklaci dešťové vody. A taky tak činí. Voda je však všude kolem, navíc lemována krásnými plážemi a palmami. Vila je též zaopatřena přirozeným větráním k dobrému chlazení.

Je neutuchající inspirací pro ekologický design budoucnosti. Ať už se to týká materiálů a doplňků, ze kterých je tvořena anebo tím, jak spolupracuje a je v souladu s přírodou. Ekologicky ztvárněný skvost bude jistojistě i nadále krášlit oblíbenou destinaci Ria de Janeira.

Zdroj a foto:mareines-patalano.com, Leonardo Finotti

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30