S kým se letos spojí jméno Jindřicha Chalupeckého?

admin
10.11.2010
  • Umění

Cena Jindřicha Chalupeckého je českým nejprestižnějším oceněním pro mladé výtvarné umělce do 35 let. O tom, že má Cena skutečně zvuk a prestiž svědčí i letošní rekordní počet přihlášených umělců. Celkem 80 samostatných jmen a skupin se rozhodlo pokusit své štěstí a dostat se mezi pětici vybraných finalistů. Ta byla zvolena na základě rozhodnutí mezinárodní odborné poroty, jíž pro tento rok předsedá německá nezávislá kurátorka Susanne Altmann.

Finalisty se pro letošní dvacátý ročník stali dvojice Vasil Artamonov a Alexey Klyuykov reagující zejména na politické otázky prosovětského demokratického vývoje, dvojice David Bohm a Jiří Franta beroucí si za hlavní téma lidské vnímání a vnímání uměleckého díla, Václav Magid, jehož výtvarná práce má také značný teoretický přesah, Jakub Matuška využívají ve své práci prostředky street artu propojené s médiem klasického obrazu a Alice Nikitinová zastavující ve své tvorbě plynoucí tok okolního světa a jeho obrazů a osobitě znázorňující jeho esenciální strukturu.

Výtvarné počiny všech uvedených finalistů lze vidět od 4. 11. 2010 v galerijním prostoru DOX. Výstava Finále 2010 je platformou k seznámení se a posouzení děl autorů, z nichž se jeden v úterý 23. 11. stane vítězným laureátem Ceny. Slavnostní večer bude moderován výtvarníkem Michalem Pěchoučkem, který sám v roce 2003 ocenění získal. Výstava potrvá až do 17. 1. 2011 a zajímavým příspěvkem jistě bude i společná beseda všech letošních finalistů konaná 29. 11.

Letošní ročník je zvláštní tím, že se nese v duchu oslav dvacetiletého jubilea Ceny. Centrum současného umění DOX proto pro návštěvníky připravilo přehledovou výstavu nazvanou Laureáti 20 let. Na ní je možné shlédnout díla všech výtvarníků, kteří si cenu odnesli. Expozice tak představuje jedinečnou možnost k úvaze nad tím, jak se měnila kritéria udělování ceny a s ní i povaha a cíle české výtvarné scény mladé generace. Výstava jistě poukáže na několik zásadních milníků v existenci ceny. Představí práci Vladimíra Kokolia a Františka Skály, jedněch z historicky prvních oceněných. Ukáže práci Davida Černého, laureáta z roku 2000, jehož vítězství se neslo v duchu zásadního sporu s Milanem Knížákem a vyústilo v následné oddělení Ceny od instituce Národní galerie. Neméně zajímavé bude také se s odstupem roku znovu setkat s diskutovaným vítězem minulého ročníku Jiřím Skálou a jeho literární-video prací.

Samotná postava uměleckého teoretika a kritika Jindřicha Chalupeckého, jehož jméno udělovaná cena nese, bude k jubileu jeho nedožitých 100 let připomenuta reprezentativní výstavou Archiv Chalupecký představující jeho obsáhlé teoretické, esejistické i překladatelské dílo včetně manifestu Skupiny 42.

Vyhlašování vítězů a poražených je vždy záležitostí veřejně diskutovanou a značně problematickou. Natož, když se jedná o tak významné ocenění, jakým Cena Jindřicha Chalupeckého bezesporu je. Přijďte tedy do DOXu vybrat právě vašeho vítěze a oslavit vítězství české mladé výtvarné scény. Finále 2010 je důkazem, že žije a nebojí se o sobě dát vědět.

Finále 2010, 4. 11. 2010 - 17. 1, 2011, Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7.

Foto a zdoj : cjch.cz, dox.cz

 

doprava zdarma
objednávky nad 2 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30