Školka dětských snů - LosdelDesierto

Dagmar
24.5.2011
  • Architektura

Už jme na Maxidesign.cz prezentovali několik moderních mateřských škol, které většinou byly výkřiky soudobé architektury a zasloužili si proto pozornost veřejnosti. Školka od architektonického dua LosdelDesierto, která v průběhu roku 2009 vyrostla ve Španělsku, se na první pohled od těchto staveb odlišuje. Při bližším prozkoumání je pak už zcela zřejmé, že tentokrát to byly opravdu děti, pro které nový komplex vznikl. Přesto se podařilo stavbu udržet v mezích dobrého vkusu a obyvatelé přilehlých obytných celků si novou výstavbu chválí. Jejich interpretace zajímavé a netradiční architektury se různí, ovšem v jednom se shodují. Budova do obyčejného okolí zapadla lehce a jejich děti se do ní každý den těší.

Jednopodlažní budova s proměnnou výškou je koncipovaná okolo vnitřního atria, ve kterém si děti mohou nerušeně hrát. Budova sestává z osmi tříd, určených pro 3 věkové skupiny. V domě jsou samozřejmě umístěné i přidružené provozy, jako je administrativní část nebo kuchyně. Různé funkce jsou od sebe odlišeny způsobem dětem vlastním, tedy různými barvami. Oddělení pro nejmenší (od 1 do 2 let) je vyvedeno v barvě modré, která má mít blahodárné relaxační účinky a evokovat svět snů. V druhém oddělení, pro děti mezi 2 a 3 rokem, převládá barva oranžová, stimulující psychický rozvoj a povzbuzující aktivitu. Zelená, barva přírody, je použita v oddělení pro děti do tří let. Společné a obslužné části pak mají barvy různé, stejně jako je pestrý život sám. Povrchy podlah i stěn jsou hladké, omyvatelné, aby byla zajištěna snadná čistitelnost a tím i vysoká hygiena.

Samozřejmě se nejde nezmínit o speciálních oknech, které především určují zvláštní a neokoukaný charakter výstavby. Kruhy o třech různých průměrech jsou vyplněny zabarveným sklem a vrhají tak do interiéru během dne veselé a hravé stíny. V období, kdy se ve školce musí svítit, se jejich úloha otočí a různobarevně září ven, do exteriéru. Velké prosklení má zajistit vhodné propojení interiéru s exteriérem a pomáhá tak začlenit děti do běžného života. Šikmá střecha, jeden ze symbolů domova, je zde parafrázován vtipným způsobem - nesetkává se uprostřed, jak tomu obvykle bývá, ale vytváří hřebeny na bocích. Díky tomu i uvnitř výrazně roste světlá výška. Krom barevných, omyvatelných stěn a podlah jsou ostatní povrchy řešeny v pohledovém betonu. Vnitřní prostory jsou koncipovány vzdušně a přehledně, což je pro provoz mateřské školky jedna z nejdůležitějších věcí.

Zdroj: archdaily.com, David Frutos

 

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30