Skulptura z igelitových pytlíků

Dagmar
1.5.2011
  • Umění

Mladý umělec Robert Janson vytvořil zajímavé umělecké dílo z věci tak běžné, že si už někdy ani neuvědomujeme její přítomnost. Průhledné igelitové pytlíky nás obklopují každý den v různých formách, ovšem ta, do které je nainstaloval Robert Janson nám možná vyrazí dech. Pomocí vzduchu a světla vytvořil fluidní skulpturu, která víc, než shluk plastu, připomíná ohromnou medúzu. Až budete příště vyhazovat další smotek téměř nepoužitých igelitových sáčků, popusťte uzdu své fantazii a vytvořte také něco mimořádného.

Růžovomodrá medúza je tvořena nespočtem nafouknutých igelitových pytlíků, které jsou po skupinách 6 a 8 připevněny k sobě. Z těchto abstraktních „kytiček" je pak svázáno celé dílo. Světelné podbarvení vytváří zajímavý efekt nehmotnosti celé instalace a jeho intenzita se mění podle toho, jakým množstvím nafouknutých sáčků prochází. Dílo není uchycené jen na jednom místě, ale rozlézá se po stropě jako velká, amorfní medúza.

Tento kus se nakonec stal Robertovou inspirací a nezůstalo tak jen u jednoho výtvoru. K vysochání dalších, neméně zajímavých skulptur, použil jak horko, tak mráz. Některé nafouknuté pytlíky nechal zmrazit a vytvořil tak neuvěřitelně věrohodnou iluzi hmotnosti - po zmrazení vypadají jako vylité z bronzu. Další kusy zhotovil pomocí žehličky. Působením intenzivního horka se mu podařilo sáčky zdeformovat do roztodivných tvarů, aniž by na nich musel tvořit švy.

Zdroj a foto: jansonrobert.blogspot.com, inhabitat.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30