Soudobá architektura ambasády České republiky v Brasílii

admin
16.11.2010
  • Architektura

V letech 1962 - 1965 došlo ve městě Brasília k vybudování areálu československé ambasády. Na projektu se pod vedením architektů Filsaka a Bubeníčka autorsky podíleli i pánové Šrámek a Bočan. Komplex zahrnoval výstavbu administrativního objektu, rezidenci velvyslance a stavbu určenou pro bydlení zaměstnanců. K nejzdařilejším projektům architektů ateliérů pražského Projektového ústavu patří i jiné ambasády v různých částech světa, jako je Londýn, Dillí nebo Káhira. Ambasáda v Brasílii je vystavěna v duchu brutalismu, obložená bílými kachličkami. Na realizaci interiéru se podílel architekt Z. Hřivnáč a nalezneme zde výzdobu významných českých výtvarníků. Po rozpadu Československa si oba státy objekty ambasády rozdělili a České republice tak zůstala pouze atriová budova s plochou střechou, která sloužila k bydlení. Jelikož stav budovy ani její funkčnost už nevyhovovaly potřebným standardům, bylo nutné přistoupit k rekonstrukci.

Rekonstrukce musela samozřejmě zachovat veškeré estetické kvality stavby a i přes změnu funkce, a tím pádem i některých dispozic, nepoškodit původní cenný interiér. Projektu se ujal ateliér R.U.A - M. Hlaváčkové, P. Hlaváčka a O. Korčáka, který na dokumentaci k realizaci pracoval od roku 2002 do roku 2009. Celkovou obnovu stavby provedla firma PSJ, která pro Ministerstvo zahraničních věcí provedla již rekonstrukce třinácti velvyslanectví na pěti různých kontinentech.

Budova musela být funkčně rozdělena na dvě části - obytnou a administrativní. Severní část objektu byla upravena na administrativu, zatímco na jihu byly umístěné 4 byty a 2 garsoniéry. Tenisové hřiště se přesunulo za budovu do rekreační části k bazénu a u vstupu ateliér navrhl nový nízký objekt, který slouží jako vrátnice. Budova dostala kompletně nové opláštění z bílo šedých kachliček a ustoupené části fasády byly vyvedené v tmavě modré barvě. Společně s objektem byl zrekonstruovaný i bazén, zahrada a oplocení a přibylo několik parkovacích míst, jak u vlastní stavby tak u vrátnice. Rekonstrukce byla dokončena v roce 2010.

Vrcholně modernistická stavba teď působí opět optimistickým a svěžím dojmem. I přes  téměř 50 let, které od její výstavby uplynuly, se řadí mezi skvosty české architektury a bravurně tak naší zemi reprezentuje v modernistickém městě, vybudovaném až v roce 1956.

Zdroj a foto: mzv.cz/brasilia

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30