Stimulační prostředí pro budoucí generace

Dagmar
10.4.2011
  • Architektura

V norském Oslu vyrostla nová budova školky, která zaujme svým netradičním zpracováním a soudobým designem. Cíl projektu zněl jasně: vybudovat dostatečně stimulační a motivující prostředí pro budoucí generace, jejichž první krůčky mimo klima rodiny se budou formovat právě v těchto prostorech. Školka Fagerborg stojí uprostřed zeleného parku na místě školky bývalé, která už současným standardům nevyhovovala. Podařilo se architektům ze studia Reiulf Ramstad Architects opravdu vytvořit takové prostředí, které bude pro malé děti tím pravým startem do života?

Budova se sestává ze čtyř samostatných a přitom propojených jednotek. 2 oddělení jsou určené pro děti od 1 do 3 let, 2 pro děti od 3 do 6. Tyto jednotky fungují do určité míry jako soběstačné, mají však společné prostory, kde se mohou děti setkávat. Celý komplex disponuje společnou kuchyní a administrativní částí, umístěnou v nejvyšším podlaží, dostatečně oddělenou od místa pro pobyt dětí. Komplex školky je usazen v malém parku v centru Osla a děti tak mohou v hezkém počasí pobývat i ve venkovních prostorech, které jsou dostatečně chráněné, podobně jako soukromá zahrada.

Architekti prošli celým projektem od počátečních fází až po kolaudaci. Na parcele o rozloze 1200 m2 se jim podařilo vybudovat poměrně mohutnou stavbu, obloženou dřevem zevnitř i zvenčí. Z dostupných fotografií je vidět, že na účel stavby odkazují jen barevná schodiště, jinak je interiér poměrně strohý. Snad se tato, podle mého názoru dětem těžko uchopitelná stavba, ukáže jako dobré řešení a splní své poslání, které nebylo nijak neskromné. „Vypěstovat" novou generaci tím nejvhodnějším způsobem, inspirovat jí „smysluplnou" architekturou a vypustit jí dostatečně připravenou do dalšího života.

Zdroj a foto: archdaily.com, Reiulf Ramstad Architects

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30