Streetartový projekt 6emeia dodává Sao Paolu humor

Bc. Lucie Drahošová
29.1.2013
  • Design

Když se řekne Street art, představíte si nejspíš lavičky v parku počmárané všebarevnými zkratkami, které vám nedávají smysl, případně graffiti kresbu na budově, kterou občas míjíte po cestě do práce. Street art ale může být i velkolepým uměním, které vám dokonce vykouzlí úsměv na tváři. Třeba když se jedná o dílko z projektu 6emeia, který zcela proměnil ulice Sao Paola.

Název 6emeia označuje projekt dvojice mladých „pouličních umělců" Andersona Augusto (vystupuje pod přezdívkou S?O ) a Leonarda Delafuente (vystupuje pod přezdívkou Delafuente). Ti se rozhodli vzít do rukou podobu svého města, brazilského Sao Paola, a dodat mu trochu lehkosti i vtipu pomocí zábavných kreseb. Na paškál si vzali zejména kanály a sloupky, kterých je město plné, ale lidi si jich povětšinou ani nevšimnou.

Pro Sao Paolo je smysl pro vtip, legraci a hravost přirozenou záležitostí, a to nejen během světově proslulého karnevalu. Lidé jsou zde otevření i netradičním věcem, milují barvy, hudbu a pozitivní myšlení. Nejspíš i proto projekt 6emeia našel právě zde své uplatnění.

Na rozdíl od Street artu, který můžete často pozorovat v našich zeměpisných šířkách, 6emeia je projekt vysoce sofistikovaný, který respektuje podobu města, a naopak se ji snaží funkčně zakomponovat do vytvářeného díla. Smyslem není jen upoutat zrak, ale i zaujmout myšlenkou, přimět k přemýšlení. Mimo to dvojice neaspiruje na ničení rozlehlých ploch soukromých budov a poškozování majetku, ale naopak drobnými úpravami městských prvků zanechává v šedivých ulicích města decentní barevný otisk své generace.

Stylově přitom umělci oslovují široké spektrum osob, od dětí, které baví jednoduššími obrázky, až po intelektuály, kterým předkládají pomocí obrazů různé problémy současné společnosti.

V jejich tvorbě najdete například odtokové kanály proměněné v kanibala, leoparda, dýni, Santu Clause, růžového slona, piráta, klauna, Batmana, bankovního lupiče, kosmonauta nebo zajíce. Klasické kulaté kanálové poklopy proměnili v želvu či chobotnici, a sloupky a sloupy veřejného osvětlení v cigarety, tužky nebo vojáky. Jejich stylu kresby je vlastní nadhled, humor a kreativity, s jakou proměňují nudné prvky ve stále nové a zábavné „dekorace".

Zdroj a foto: http://www.6emeia.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30