Stuckismus v Čechách v Galerii 21. století

Andrea
17.12.2010
  • Umění

Nestává se každý den, aby se na české umělecké scéně objevila nová galerie. Navíc galerie, která má tak velice jasný koncept a dramaturgii. O tom, že jedním z hlavních cílů galerie je orientace na nejaktuálnější mladé umění svědčí i samotný název - Galerie 21. století.

Galerie 21. století se dočkala slavnostního otevření v říjnu letošního roku. Hlavním motorem jejího vzniku byla snaha vybudovat v českém prostředí instituci, která bude dlouhodobě představovat a podporovat díla autorů řadících se k hnutí stuckismu. Přitom stuckismus je spíše nováčkem na poli současných uměleckých směrů. K jeho rozvoji došlo teprve v roce 1999 v Londýně výtvarníky Billym Childischem a Charlesem Thompsonem. Od té doby se k myšlence stuckismu připojily desítky umělců po celém světě a Galerie 21. století ukazuje, že nejinak je tomu i v Čechách.

Stuckismus lze popsat jako umělecké hnutí, které se odmítavě staví ke tvorbě konceptuálního umění. Konceptuální umění neuznává pro jeho postupy i prostředky, s nimiž pracuje. Stuckismus se naopak orientuje na klasické médium malby a tradiční malířské techniky. Zajímavým faktem jistě je, že stuckismus našel své spřízněné duše a zastoupení v řadách umělců zejména mladších ročníků. Kdo chce tedy tvrdit, že je klasická malba pro současnou generaci tvůrců mrtvá, tomu bere stuckismus vítr z plachet.

V Čechách našel stuckismus své zástupce v roce 2004, kdy se kolem kunsthistorika Roberta Jánase vytvořila skupina Prague Stuckists. Každý měsíc proto na programu najdeme výstavu jednoho z českých stuckistů. V současné době je v galerii k vidění kolektivní reprezentativní výstava Čeští stuckisté a jejich hosté i samostatná výstava Jiřího Hauschky Tekutý les.

Foto a zdroj : www.galerie21stoleti.cz

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30