Studio Zahy Hadid úspěšně dokončilo londýnskou školu

Andrea
17.1.2011
  • Architektura

Návrhy vzešlé z rukou Zahy Hadid se staly ve světě moderní architektury modlou, která nikdy nezklame. Úspěch zažila i jedna z posledních realizací studia, na níž Zaha Hadid spolupracovala s Patrikem Schumacherem. Londýnský Brixton si tak užil velkého momentu slávy, když došlo k otevření nového komplexu školy s rukopisem iniciálů ZH.

Soubor školních budov nacházející se v jižním Londýně poskytuje zázemí pro 1 200 žáků. Čtyři menší školní budovy na sebe navazují v nepravidelné hravé lince, jejíž dominantním prvkem je běžecká trať, kterou budovy vtipně přemosťují. Pojetí celku stavby vychází ze silného urbánního charakteru jejího okolí, proto sama stavba sází na klasické funkční řešení. Výstavba školního komplexu je zásadním krokem pro revitalizaci městské části Brixtonu, o níž její obyvatelé již několik let usilují.

Hlavním cílem architektů bylo vytvořit příjemné a zdravé prostředí pro učení dětí a zároveň moderní zázemí pro aplikaci nejnovějších výukových metod. Každá ze čtyř na sebe navazujících budov má vlastní identitu získanou specifickým vzorcem členění vnitřního prostoru. Všechny budovy navzájem jsou však propojeny širokým koridorem, do něhož mají přístup děti ze všech tříd umístěných po jeho stranách. Podobnou komunikační a setkávací funkci má také rozsáhlý venkovní prostor sportovního dvoru, který může sloužit také různým využitím v podobě veřejných a společenských akcí školy.

Celek komplexu budov je navržen tak, aby vnitřní prostory pojímaly v průběhu dne co nejvíce přirozeného světla. Interiér tříd je veden jednoduchou cestou maximální funkčnosti za použití trvanlivých materiálů. Barevné řešení interiéru je spíše minimalistické. Dominantní spojení bílé a šedé barvy je rozbíjeno tóny světle zelené, která rozsvěcuje společné prostory.

Stavba Evelyn Grace Academy trvala čtyři roky a pro své žáky je otevřena teprve pár měsíců. První ohlasy jejích uživatelů jsou nadšené. Teprve čas však ukáže, zda nadšení nemá nějaké trhliny. Vzhledem však k tomu, že Zaha Hadid a její architektonická vize s trhlinami nepočítá, pokud nejsou předem naplánovány, mohou se Brixton a jeho obyvatelé těšit ze stavby světového formátu.

Zdroj a foto: dezeen.com, zaha-hadid.com.

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30