Superpočítačová romantická výstava v Paříži Vás provede digitální realitou

Mgr. Sandra Vasková
15.5.2011
  • Umění

„Právě těchto devět lidí myslí v tuto chvíli na tebe". Uvedená věta obtéká v LED páscích na podlaze v nové galerii La Gaité Lyrique v Paříži. Umělecká díla, která zde uvidíte jsou součástí sbírky The Second, zahrnuje úžasné postavy a modely jako je počet letadel ve vzduchu v tento moment či množství krevních buněk čerpaných prostřednictvím vašeho srdce. Tady se nebudete cítit ani tak digitálně, nýbrž skoro skutečně!

La Gaité Lyrique je ohromující nové umělecké digitální místo, které sídlí v nepoužívaném divadle z 19. století. Bylo citlivě proměněno Manuelle Gautrand architekty a zabírá 8 000 m?, z nichž většina byla použita na první velkou výstavu - Matt Pyke & Friends: Super-computer Romantics. Stejně jako v sérii The Second, jsou její díla vyrobena speciálně pro tuto galerii a jsou digitální oslavou toho, co nás činí ve své podstatě člověkem. Výsledky jsou vhodné k zamyšlení, jsou krásné, hypnotické i inspirující.


Pyke, který je velmi populární mezi digitálně-uměleckými virtuózy, sklízí s touto přehlídkou nebývalé úspěchy. On sám byl uveden jako jeden z vrcholných padesáti návrhářů ve Velké Británii v loňském magazínu The Guardian. Výstava Super-computer Romantics zkoumá též přechod od návrhu do skutečného umění. Pyke spolupracoval s mnoha talentovanými lidmi - jeho přáteli, kolegy i se svým bratrem Simonen, který celému prostoru dodal na atmosféře pomocí harmonických zvuků. V sérii budete moci zahlédnout například třímetrové chodící monstrum, které se transformuje do nekonečna a je mnohým známe jako pan Furry z MTV.

Když návštěvníci poprvé vstoupí do prostor, budou obklopeni kol dokola primitivní digitální formou života, která se neustále vyvíjí a tančí. Dále zahlédnou i zástup generativních živých soch, pocházejících z kódu před tím, než jsou tisknuty pomocí stereolitografie. „Neustále se snažíme hledat nové procesy," vypovídá Pyke, který nekončí pouze u 3D tisku, ale instalace se snaží „zhmotňovat" také prostřednictvím citlivého UV či světelného inkoustu.  

„Všechny technologie jsme chtěli využít hravou formou a vytvořit atmosféru pozitivity. Já osobně mám velký zájem na tom, aby tento svět mezi nás zapadl, a jsem velmi šťastný člověk, že to umím i tímto způsobem vyjádřit," dodává se spokojeností Pyke.

Zdroj a foto: wallpaper.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30