Svět klasické hudby našel své slunné centrum

Andrea
6.2.2011
  • Architektura

Poslední realizovaný projekt světově známého architekta Franka Gehryho, v Čechách především známého jako autora pražského Tančícího domu, si rozhodně neklade malé cíle, o čemž tedy svědčí i jeho pompézní název. „New World Center" se prezentuje jako místo koncentrace nejvýznamnějších jmen jednotlivců a orchestrů ze světa vážné hudby.

Floridské Miami se proto mělo na co těšit. 26. ledna zde totiž proběhl slavnostní inaugurační koncert, který Gehryho budovu pokřtil libým zvukem. Ten se tu bude rozléhat i nadále, neboť má centrum sloužit nejenom jako koncertní prostor, ale taktéž jako místo určené pro vzdělávání a hudební rozvoj budoucích uměleckých generací. A takový bohulibý cíl si rozhodně žádá stejně dokonalý prostor.

Exteriéru budovy dominuje východní fasáda. Ta je tvořena osmdesát stop vysokou prosklenou stěnou, která nabízí průzračný průhled do vnitřku atria a naopak, poskytuje návštěvníkům centra jasný výhled do 2 a půl akrového parku „Miami beach soundscape" navrženého holandskými architekti West8. Hlavní vchod nacházející se rovněž na východní straně budovy tvoří bílá klenba organického tvaru zasahující až do prostoru přilehlého náměstí. Budova tak svou transparentností a proporcemi navazuje okamžitý kontakt se svým okolím. Objemná bílá plocha zbytku fasáda slouží k vizuální a filmové projekci na zavěšených plátnech či přímému promítání na plochu vnějších stěn.

Hlavní prostorem interiéru je otevřené vysoké atrium, které tvoří nejvýraznější dynamickou strukturu vnitřku budovy. Oblé geometrické formy a tvary rozmístěné v interiéru stavby utvářejí samostatný živelný organismus rozdělující jednotný prostor do šesti funkčních částí. Bílá barva dominující atriu vytváří ve spojení s množstvím přirozeného světla z prosklené části fasády a střešního světla vzdušnou, jednoduchou a efektní kompozici. V noci dokáže originální atmosféru prostoru atria dotvářet 44 programovatelných otáčivých barevných světel, jejichž součinnost sama o sobě vytváří jeden velký koncert. Vstup z atria do prostoru koncertní haly je zajištěn dvěma točivými objemnými koridory hladkých tvarů. Koncertní sál sám se pak vyznačuje značnou flexibilností. Jeho interiérové řešení nabízí až 14 různých konfigurací, jež se mohou měnit dle potřeby a nároků daného hudebního představení. Gehryho projekt „New World Center" je součástí tří hlavních revitalizačních projektů usilujících o proměnu miamského downtownu. Již nyní je jasné, že díky více než vydařenému centru má Miami k svému znovuoživení rozhodně našlápnuto správným směrem.

Zdroj a foto: designboom.com

Foto : claudia uribe, tomas loewy, todd eberle,  rui dias-adios

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30