Syrová krása pohledového betonu

Dagmar
22.3.2011
  • Architektura

Na úpatí jihoamerických And ve městě Mendoza vyrostl úchvatný Sobrino House, dům na komplikovaně svažitém pozemku, jehož pozadí tvoří prudce se vzdouvající horské hřbety. Architektonická kancelář A4estudio odvedla kvalitní práci, na podstavu z šedých kamenů usadila pravoúhlou rezidenci z pohledového betonu, která na první pohled působí, jako by na místě vyrostla bez pomoci lidské ruky. Šedá, nevýrazná hmota domu se zdá být téměř součástí horského masivu.

V podstatě jednopodlažní stavba je na západní části pozemku usazená téměř na zemi, od ulice na východní straně však „levituje" 2,5 m nad zemí. Přístup do domu je umístěn z východu, kde návštěvník podejde průchodem horní podlaží a v atriu vystoupá několik schodů ke vchodovým dveřím. Ve spodním patře je umístěná pouze garáž, sklad a vinný sklípek, vše se jinak odehrává ve druhém podlaží. Kolem vnitřního atria jsou uspořádány veškeré obytné prostory - kuchyně s jídelnou a obývacím pokojem na jižní straně, odkud je vstup na zahradu a ložnice, koupelny a šatny na straně severní. Malou zahradu tvoří bazén a zelený trávník. Na jižním konci obdélné parcely je usazen ještě jeden objekt se samostatným vchodem, který slouží jako pracovní studio.

Surový pohledový beton je zřetelný i v interiéru, kde je jeho struktura přiznaná jak na stěnách, tak na stropech. K tomu je zvolené i velice minimalistické a moderní vybavení, které na fotografiích působí poměrně studeně a neosobně. Nosníky, držící celou konstrukci, byly vytaženy vysoko nad střechu a jejich přísný kánon tak udává rytmus domu. Směrem na jižní stranu, kde se nachází zahrada s bazénem, je dům masivně prosklen, stejně tak i do vnitřního atria, kde je jen jedna stěna výrazně plná, prostoupená jen několika malými, čtvercovými otvory.

Zdroj a foto: archdaily.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30