Tech City v Hanoji osvěží i ozdraví životní prostředí

Mgr. Sandra Vasková
5.2.2011
  • Architektura

Moderní zelená architektura už zdaleka nedisponuje pouze jednoduchým stavebním stylem. Čím dál častěji můžeme vídat celá eko-města či vesnice, která se pomalu rozrůstají po celém světě. Vedoucí návrháři zelené architektury navrhli podobná města pro Německo, Čínu nebo Estonsko. Nedávno také pro Hanoj ve Vietnamu. Tento vítězný návrh integruje dvě stávající vesnice a vytváří z nich udržitelné město pro 20 000 osob, které sníží emise oxidu uhličitého i spotřebu energie a zároveň podpoří a osvěží místní kulturu i městské památky.

Plán zeleného města má za cíl optimalizovat udržitelnost životního prostředí. Větrné a solární analýzy pomohly určit nejlepší orientaci ulic a budov se záměrem vytvořit komfortní městské mikroklima, které zajistí, že město bude využívat své přírodní podmínky v plném rozsahu. To poskytne maximální pohodlí i snížení nákladů na energie. Nedílnou součástí plánu jsou zelené technologie, například chladicí vodní kanály, výsadba rostlin, recyklaci odpadů i sběr dešťové vody. Moderní stavební technologie v tomto projektu jasně dominují. Zároveň však autorská firma SOM používá také tzv. low-tech design pasivní strategie pro ekologicky šetrnou architekturu, která je vhodná pro klima této země a kultury.

Společnost SOM pro něj vytvořila zelený koridor podél Red River, který například zahrnuje nábřežní park, dobrý přístup pro chodce i obytné čtvrti. V takto vytvořeném městském prostředí se objeví i školy, různé typy obydlí, lékařské kliniky, sportovní arény i veřejná zařízení. Nové náměstí, Kulturní fórum, bude sídlit v srdci města, které se stane místem pro setkávání lidí. Zároveň zde průchozí najdou auditorium, televizní studio, obrazárnu, knihovnu i kavárny.

Dosavadní hanojský systém vodních cest, tvořený většinou z malých kanálů či rybníků, bude sjednocen do propojené sítě.  Nábřeží nebude poskytovat pouze prostory pro zeleň, ale zabrání taky možným povodním tak, že bude docházet k odtokům dešťové vody, jejímu filtrování a poskytování zavlažování pro místní vegetaci. A to vše díky vylepšenému systému zmíněných vodních cest. Spolu s nábřežním parkem zde návštěvníci i jezírko, veřejné zahrady, dětská hřiště, sportovní i rekreační oblasti, dokonce i mokřadní centrum.

Zdroj a foto : www.inhabitat.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30