Točitá spirála od Zahy Hadid získala cenu Pritzker

Mgr. Sandra Vasková
17.3.2011
  • Architektura

Další designovou architekturou, která byla oceněna cenou Pritzker, se vítězně stala točitá instalace od světově proslulé Zahy Hadid. K vidění bude i při příležitosti Milan Design Weeku, který se uskuteční od 11. do 17. dubna.

Soudobá studie nádvoří se věnovala zasazení této neobvyklé a kreativně ztvárněné spirály do nádvoří. Využívá designu ultraštíhlých desek od italského výrobce keramiky Lea Ceramiche k výstavbě třídimenzionální vířivé struktury. Rozlohu má 800 m2 a je vázána ze všech stran na dvoupodlažní sloupy a na odstupňovaný zvyšující se chodník. Rovinné keramické desky, které mají přízvisko slimtech, přeměňují neohebné a pevné geometrie stávajícího nádvoří na tekuté a dynamické křivky a oblouky, které zdůrazňují a oživují celý prostor. Inspirace k realizaci tohoto díla byla čerpána z přírodních kontur pozemku.

Systém panelů, jež kolísají v různých výškách, dosahuje místy až dvou metrů. Pohled shora Vám může asociovat chapadla chobotnice, která ležérně polehává a rozprostírá své končetiny libovolně do prostoru. Keramické pláty jsou v sedmi různých barevných odstínech - od mléčně bílé až po sytě černou. Instalace také v různých úhlech pohledu mění svůj vzhled, a to především díky dennímu světlu a zakřivení konstrukce. V noci je spirála ozářena od středu až po její okraje sérií zářivek Artemide, které upoutávají pohled na její tvary a zakřivení. Vytváří opravdu kouzelnou atmosféru. Podívejte se na obrázky.

Zdroj a foto: designboom.com

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30