Tower house - dům ve tvaru „T"

Bc. Lucie Drahošová
7.6.2013
  • Architektura

Domů klasických tvarů už stojí na zemi víc než dost, a tak je nejvyšší čas na změnu. Přinejmenším podle studia Gluck+, které stojí za designem nového víkendového domu Tower house. Ten je jedinečný v mnoha ohledech, už z dálky vás ale zaujme především netradičním tvarem stavby, který připomíná vzpřímené písmeno T.

Tower house je výjimečná stavba především díky samotnému tvaru budovy, který připomíná písmeno „T", nebo chcete-li třeba kladívko. Dům má celkem čtyři podlaží plus využitelnou střechu. Na první pohled se tak zdá, že půjde o obrovskou vilu. Díky tvaru budovy tomu ale tak není. Budova se totiž táhne spíše do výšky, než do šířky.

Dominantou stavby je prosklená úzká svislá část budovy s křiklavě žlutým osvětleným schodištěm, které slouží k přesunu mezi jednotlivými místnostmi. Je to vlastně jakási chodba, ovšem s tím rozdílem, že je orientovaná vertikálně. V přízemí se pak nachází ložnice s koupelnou, stejně jako v prvním a druhém patře. V každém z prvních tří podlaží je tedy vždy pouze ložnice s koupelnou, což je architektonicky velmi neobvyklé, ale na druhou stranu mají takto obyvatelé zajištěn dostatek soukromí a klid. Dohromady s plochou schodiště má přitom každé z prvních tří podlaží rozlohu 40 metrů čtverečních.

Třetí patro je pak výrazně rozsáhlejší, kdy je značná část plochy vysunuta mimo stávající konstrukci domu. Nachází se zde kuchyně s jídelnou i obývací prostor. A k posezení je pak uzpůsobena ještě i samotná střecha domu, která je však již rozměrově skromnější - odpovídá právě půdorysu schodišťové vertikální části.

Celé provedení domu je vysoce modernistické, a díky lesklé fasádě působí luxusně, otázkou ale zůstává, nakolik je praktické umístění obývacího prostoru až do třetího patra, kam si všichni obyvatelé musí poctivě vyšlapat řádku schodů. Výhled bude sice jistě velkolepý, ale především starší generace by jistě ocenily spíše praktičtější řešení.

Zdroj a foto: http://www.dezeen.com/2013/05/13/tower-house-by-gluck/

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30