Umělecký ateliér na útesu nad mořem

Dagmar
17.12.2010
  • Architektura

Architekt Todd Saunders navrhl na ostrově Fogo, poblíž velkého ostrova Newfoundland na východ od kanadských břehů, umělecký ateliér o rozloze 120 m2. Návrh a realizace probíhala od roku 2008 v rámci projektu Arts Residency Program 2010 pro nadaci Shorefast Foundation a Fogo Island Arts Corporation. „The long studio", jak se objekt nazývá, je prvním ze šesti projektů, které na ostrově v rámci tohoto programu vyrostou. Nadace Shorefast hledá společně s obyvateli z ostrova Fogo způsob, jak zachovat ojedinělou krajinu severního Atlantiku neposkvrněnou. „Chceme budovat stavby, které respektují náš původ a zároveň povyšují tak křehkou a přesto hrůzostrašnou krajinu. Chceme budovat stavby, které se dotýkají naší představivosti a zároveň pomáhají udržovat spojení mezi naší minulostí a budoucností."

Koncept „dlouhého studia" je založený na myšlence střídání ročních období. Celá budova je tvořena jedním dlouhým obdélným tvarem, který je ale rozdělen na tři zcela rozdílné prostory. Začátkem roku je jaro, které je u objektu reprezentováno vstupní částí. Tou je velká krytá terasa. Střední část je zcela otevřená a má tak představovat léto, kdy si plnými doušky vychutnáváme dlouhé teplé dny na ostrově Fogo. Poslední (hlavní, pracovní) část budovy je pak zcela zakrytá a poskytuje ochranu před tuhou zimou. Přitom ale díky velkému oknu, orientovanému na útesy, zajišťuje neustálé spojení s dramatickým okolím tříštících se vln.

Objekt je vyroben ze dřeva. Uvnitř je laťování bílé, venku tmavé, aby ateliér co nejlépe splynul s tamní kamenitou krajinou. Je usazen na štíhlých sloupech nad nepravidelným útesem a na relativně malém betonovém základu pod vstupní částí. To umožňuje usazení dřevěné budovy téměř na jakékoliv místo na ostrově. Celý vstupní prostor je naprosto kompaktní, dveře do potřebných oddělených částí jsou zapuštěné ve stěnách, aby byl eliminován jakýkoliv rušivý vizuální prvek. Bílá v kombinaci s dokonale intenzivním osvětlením - prosklená stěna s výhledem na oceán a velké prosklené části střechy, tak zajišťují dokonalé prostředí pro jakoukoliv uměleckou tvorbu.

Zdroj a foto: archdaily.com

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30