Útulné hnízdečko k bydlení

Bc. Lucie Drahošová
21.5.2012
  • Architektura

Robin Falck, žijící ve Fiinsku, dlouhá léta snil o malém útulném hnízdečku k bydlení. S plánováním si dal na čas, nakonec však vytvořil fascinující moderní bydlení malých rozměrů, které dokonale zapadá do prostředí lesa poblíž jednoho z finských jezer.

Podle Finských zákonů můžete stavět bez povolení, pokud vaše stavba nezabírá větší plochu, než 89 až 120 metrů čtverečních (v závislosti na lokalitě). A právě toho se rozhodl využít i Robin Falck. Jako člen armády, který je na cestách, neměl totiž na jednání s úřady čas ani chuť. V roce 2009 si začal pohrávat s myšlenkou stavby vlastního bydlení s minimálními rozměry, a nakonec vzniklo „Nido", jak domek sám majitel nazývá - v překladu z italštiny „ptačí hnízdo".

Nido je bydlení o ploše 96 čtverečních stop, což je přibližně 89 čtverečních metrů. Dům má dvě podlaží. V prvním podlaží je obývací prostor, kuchyně a koupelna. Druhé, o ploše šestačtyřiceti metrů čtverečních, zahrnuje ložnici a úložný prostor. Na dům pak navíc těsně navazuje prostornější terasa sloužící k relaxaci, vytvořená stejně jako dům z dřevěných desek. Ve stejném stylu je také vytvořena kratší přístupová cesta k domu.

Celé provedení je velmi minimalistické, s maximálním funkčním využitím každého prostoru. Důraz byl kladen také na maximální přístup denního světla do domu, takže jedna ze stěn domu je téměř celá tvořena jedním velkým oknem. Významná část použitých materiálů tvoří recyklovatelné materiály, což koresponduje se zasazením domu doslova doprostřed divoké přírody.

Své plány a projekt konzultoval Robin Falck s řadou odborníků, především pokud šlo o vhodné materiály a postupy. Nakonec toto unikátní bydlení, jehož nápad se rodil v hlavě snílka několik let, vyšlo v přepočtu pouze na neskutečných 212 tisíc korun bez práce.

Zdroj a foto: design-milk.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30