V GJF probíhá výstava architektonického sdružení SIAL

Dagmar
3.5.2011
  • Události

V Galerii Jaroslava Fragnera probíhá od 13. 4. 2011 výstava, věnující se tvorbě Sdružení inženýrů a architektů Liberec - SIAL. Připomeňme si jejich nejslavnější realizaci televizního vysílače s hotelem na Ještědu, za kterou obdrželi Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů. Slavnostní zahájení výstavy proběhlo 12. 4. 2011, výstavu zahájil prof. Pavel Zatloukal, doc. Oldřich Ševčík a ing. arch. Vladimír Merta. Kromě vlastních exponátů se můžete těšit i na bohatý doprovodný program. Pokud vás zajímá česká architektura a její vývoj od roku 1968, kdy došlo k založení SIAL, určitě si nenechte ujít tento pozoruhodný průřez jejich tvorbou.

Výstava je složena z mnoha panelů, které mapují historii SIALu od roku 1968 až dodnes. To vše je doplněno dobovými i novými modely jejich návrhů a realizací a několika originály kreseb a plánů. Ku příležitosti výstavy vyšla i obsáhlá čtyřsetstránková monografie, která je zatím nejrozsáhlejším pokusem o komplexní podchycení této zajímavé éry české architektonické tvorby. Publikace připravil autorský tým vedený renomovaným historikem architektury Rostislavem Šváchou. Časový harmonogram doprovodných akcí je uveden na stránkách www.gjf.cz, můžete se těšit na komentované prohlídky, procházku po realizacích SIALu v Praze, na různé přednášky nebo i na výlet do České Lípy a Doks. Výstava probíhá do 22. 5. 2011.

Velice krátce o SIALu - Sdružení inženýrů a architektů Liberec vzniklo v roce 1968, kdy skupina architektů a konstruktérů využila liberálních poměrů před sovětskou invazí v srpnu 1968 a odešla ze Stavoprojeku, kam museli všichni architekti po roce 1948 nastoupit. Nástup normalizace SIALu hodně zavařil, nutil jeho členy k navrácení do Stavoprojektů a zakázal převzetí Perretovy ceny v Buenos Aires. Členové se ale nevzdali a i přes nepřízeň osudu se jim podařilo účastnit se velkých architektonických soutěží v zahraničí. Díky tomu se Liberec stal v 70. a 80. letech centrem české architektonické tvorby.

Zdroj a foto: gjf.cz

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30