V Plzni vyrostly tři zlaté fontány

Mgr. Sandra Vasková
30.5.2010
  • Architektura

Už jste se byli podívat v Plzni na Náměstí Republiky? Čekají tam na vás tři kreativně ztvárněné kašny, které byly navrženy i vyrobeny jedním člověkem, a tím je Ondřej Císler. Trvalo mu pět let než přesvědčit místní úřady, aby přijaly netradiční design fontán, který porotci soutěže, na které byly tyto návrhy představeny již v roce 2004, hodnotili velmi pozitivním ohlasem. Až když bylo město Plzeň v minulém roce prohlášeno za evropské město kultury k roku 2015, teprve byl také schválen návrh k výstavbě těchto stylových kašen.


Náměstí Republiky charakterizuje gotická katedrála sv. Bartoloměje a barokní morový sloup na jednom z jeho rohů. Kašny byly navrženy tak, aby vhodně zapadly do svého prostředí a zaplnily zbylé tři kouty náměstí. Inspirace pro odlišné podoby fontán byly odvozeny z městského erbu. Z postav velblouda, šedého psa a anděla.

Fontány stírají hranice mezi sochařstvím a architekturou, kolemjdoucí mají možnost si je do detailu prostudovat. Jsou kreativním doplňkem náměstí, aniž by kterákoliv z nich dominovala. Ani sobě navzájem, ani ostatním zdejším stavebním kouskům. Fontány obohatily veřejný prostor tím, že do něj zavádí jeden z elementárních prvků - vodu. To připomíná staré časy, kdy na náměstí byly umístěny velké nádrže s vodou pro užití všech místních obyvatel. V současné době čekají na finální dokončení. V roce 2015 na ně budou vyryty básně od Petra Borkovce, které ozdobí jejich zlatý plášť.

Každá z nich měří 4,5 metru a jsou vyrobeny z pozlaceného a patinovaného bronzu a černé žuly Fuian. Investorem se stalo pochopitelně město Plzeň a náklady na jejich výstavbu činí 21,5 milionů korun.

Zdroj a foto : www.archdaily.com, Vasil Stanko, Karel Kocourek

 

 

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30