Vojenská letadla ze světové války - zdobená graffiti

Mgr. Sandra Vasková
27.1.2012
  • Umění

Pima air + Space museum (PIMA) hostí nyní tzv. Umění ze hřbitova, čili sérii moderně počmáraných letadel. Bylo zde představeno několik již nefunkčních amerických vojenských kousků z 2. světové války.

Pět z nich si vysloužilo nejen odpočinek, ale také nový hábit. Jsou pomalovány od čumáku až po svůj konec. Letadla v důchodu tak dostala svá tetování na „kůži". Pomalování masivního povrchu letadla jako malířského plátna je již ve Spojených státech mnohaletou tradicí. Toto umění se dědí v oblasti leteckých sil již po generace. Zajímavostí je, že pokreslování přímo graffiti bylo známé již v období 2. světové války, kdy si piloti sami pokreslovali těmito malůvkami předky svých „létajících koní".  Průčelí letadel pak hýřilo všemi barvami, někdy mohlo sloužit pomyslně i k zastrašení nepřátel.

Takto zkrášlená letadla patří již do druhé série, kterou vytvořilo několik současných zahraničních umělců. Jedná se o napůl sochařské umění, které má své charakteristické tváře a výrazy, avšak současně navazuje na historii letecké dopravy a válčení.

Zdroj a foto: designboom.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30