Vystavovat sebe a svou historii

admin
31.10.2010
  • Umění

Kdo někdy odbočil z rušné Vodičkovy ulice a prošel nenápadným průchodem k domu číslo 37, ten objevil skutečnou oázu v centru Prahy. Tou je Langhans Galerie Praha. Nejenom, že zde můžete dát odpočinout unaveným smyslům nad dobrou kávou u venkovního posezení, ale své smysly můžete i potěšit některou z kvalitních fotografických výstav. Fotografie, její tvorba i vystavování, je s místem neodmyslitelně spjata. Zdi galerie mají za 130 let své existence co vyprávět. Kurátor Dušan Šimek a jeho tým se rozhodli tuto jednu malou historii divákovi převyprávět.

Fotografie se poprvé do domu ve Vodičkově ulici dostala společně s Janem Langhansem, který zde roku 1880 otevřel svůj Ateliér Langhans. Ten získal na věhlasu a záběr jeho tvůrčí činnosti se neustále rozšiřoval. Portréty běžných osob i Galerie osobností, reklamy či tiskoviny - to vše bylo součástí produkce Ateliéru a nyní znovu ožívá v tematicky členěných celcích výstavy.

Historii je zde vyprávěna v několika rovinách. Kromě historie práce fotografického ateliéru je nám dovoleno nahlédnout také do osobní historie jednotlivce. Film Můj pradědeček Jan Langhans vzpomíná a přibližuje životní dráhu zakladatele Ateliéru. Poslední, neméně zajímavou rovinou odvyprávěné historie, je sledování proměn budovy dnešní galerie. Od výstavních zákaznických čekáren Ateliéru projdeme k době tvrdé deziluze socialismu, která zanechala na stavbě silný negativní podpis. Můžeme tak prožívat následnou radost a nelehkou práci rekonstrukce objektu, restaurování starých objektivů až po založení galerie, první výstavy a zprovoznění knihovny.

Historicko umělecký exkurz jako ohlédnutí za životem fotografie v jednom pražském domě je pomyslnou tečkou za další končící etapou fungování galerie. Od roku 2011 se jejího programového vedení ujímá nový kurátor Walter Keller (s jeho prací se zde můžeme setkat v menší komparativní výstavě Póza a antipóza).

Langhans Galerie Praha ukazuje, že má rozhodně na co navazovat. Doufejme proto, že zde pro nás i nadále budou klidný dvůr a kvalitní fotografie oázami rušných dnů.

Jedno jméno, jedno místo, jedno téma, 20. 10. 2010 - 2. 1. 2011, Langhans Galerie Praha, Vodičkova 37, Praha 1

foto a zdroj: http://www.langhansgalerie.cz/

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30