Vznášející se pouštní květ ve Spojených arabských emirátech

Dagmar
14.2.2011
  • Architektura

Hlavní cenu v mezinárodní architektonické soutěži na návrh designu nového komplexu budov parlamentu ve Spojených arabských emirátech vyhrálo architektonické studio Ehrlich Architects, pocházející z Los Angeles. Na první kolo soutěže bylo sezváno 14 různých architektonických studií z 9 zemí celého světa. Do druhého kola postoupili už jen čtyři finalisté - dvě britská studia Foster + Partners a Zaha Hadid Architects, italské studio Massimiliano Fuksas Architects a nakonec vítězní Ehrlich Architects.

Ehrlich Architekts se v druhém kole spojili se dvěma společnostmi, založenými ve Spojených arabských emirátech - architektonickým studiem Godwin Austen Johnson a firmou ValleyCrest Design Group, zabývající se krajinářskou architekturou. Společnými silami pak vytvořili schéma budovy Nového parlamentu Federální národní rady, která ztělesňuje jedinečnou identitu Spojených arabských emirátů - moderní společnosti odvážně hledící do budoucnosti při silné vazbě na svou kulturu a tradici. Nový komplex tak balancuje mezi islámským odkazem a současnými ambicemi Spojených arabských emirátů.

Vítězný návrh snoubí tradiční arabský design se současnou podobou architektury a nejnovějším technologickým pokrokem. Vzniká tak smysluplná a maximálně funkční stavba, která dodržuje zásady trvale udržitelného rozvoje. Hlavním prvkem je pozoruhodná kopule s průměrem 100 metrů, vytvářející „pouštní květ", který se vznáší nad zasedací síní a produkuje tak vhodné mikroklima. Díky své struktuře navíc vrhá na síň z bílého mramoru stínohru ve tvaru islámských vzorů. Hlavní zasedací síň lemují ostatní budovy - kanceláře, menší zasedací prostory a reprezentační část pro návštěvníky. Ty svou barvou a strukturou evokují pouštní písek a jsou přímým odkazem na místní historickou architekturu. Komplex si klade za cíl být hrdým mezníkem v oblasti veřejných shromáždění a stejně tak modelem pro zachování hodnot vzácného a jedinečného regionu.

Nový parlament je jako veřejnoprávní instituce velice významný. Komplex budov by měl ležet na Abu Dhabi Corniche, na jednom z nejlidnatějších bulvárů v hlavním městě, kde se konají důležité události a oslavy. Přiléhá k pobřeží Perského zálivu, jehož vody omývají 6 ze 7 emirátů a symbolizuje tak tvář vlády federálního významu. Kopule, vznášející se nad budovami, je vidět na kilometry daleko a v noci dramaticky září.

Zdroj a foto: archdaily.com

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30