Yamaha architekturou vyobrazila hudbu

Mgr. Sandra Vasková
24.2.2011
  • Architektura

K vyjádření podstatu značky Yamaha si vedoucí japonský výrobce hudebních nástrojů zvolil tento druh architektury, ve kterém zhmotnil jedinečný design a stavební řešení. Výsledkem je budova v Tokiu, která vyzařuje pocity a náladu zvuku a hudby a spojuje tradici s inovacemi. Nápomocni mu přitom byly architekti Nikken Sekkei.

Budova má též vystihovat obraz dechového nástroje, který je umístěn uvnitř skleněné vitríny a propojuje současně tři atria s výhledem na ulici. Její fasáda je složena z diagonální mřížky vyjadřující plynulost hudby, která v sobě obsahuje zlatavé dílky skla, jež jsou náhodně rozptýleny v prostoru. Architekti se tak snažili vyjádřit mnoho zvukových smyslů v tomto stavení - šumivou charakteristiku zvuku, rytmus i hudbu, který se neustále v čase mění. Zlaté listy ve skle byly vyrobeny vrstvením japonského tradičního řemeslného zlatého prachu mezi vysoce průsvitné sklo, a to vše s využitím moderních technologií.


Budova je komplexně složena z různých zařízení, které se zvukem úzce souvisí. Těmi jsou například obchody, haly i hudební školy, které jsou na sebe vzájemně napojeny prostřednictvím tří atrii v jednom středu.  Konstrukce je též vybavena nejmodernější vibrační a zvukovou izolací. A i když jsou jednotlivé místnosti ve stavení propojeny, přesto si každá z nich zachovává své vlastní akustické prostředí.

Hlavními požadavky a hesly při navrhování této budovy byly „bohatá akustická ozvěna" a „čistý zvuk hudebních nástrojů". Stěny i stropy jsou navrženy tak, aby vhodně rozptýlily i odrážely zvuk, a uváděly jej tak do dobré rovnováhy. Pomocí dřevěných materiálů a zpodobnění různých forem nástrojů se hala skutečně podobá obrazu uvnitř hudebních nástrojů.

Zdroj a foto: www.archdaily.com, www.nikken.co

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30