Zaha Hadid představuje aquacentrum pro Olympijské hry 2012

Mgr. Sandra Vasková
16.8.2011
  • Architektura

Zaha Hadid nedávno dokončila plavecké centrum pro letní Olympijské hry 2012, které se odehrají v metropoli Velké Británie. Centrum, za které společnost Zaha Hadid obdržela významnou cenu Pritzker Prize, bude hostit desetitisíce návštěvníků, a stane se tak novou doménou pro toto velkoměsto.

Domovem mu bude olympijský park Stratford na severu Londýna, přičemž je aquacentrum sestaveno ze šesti zakřivených betonových desek, jež lemují obrysy bazénů zde vystavených. Je jím 50metrový plavecký bazén a 25 metrů dlouhý skokanský bazén. To vše je skryto pod designově ztvárněnou vlnící se střechou. Do prostor aquacentra může nahlédnout až  17 500 diváku v průběhu konání, v běžném provozu pak jen 2 500.

Okna lístkového tvaru umožňují, aby do budovy prostřednictvím proskleného stropu plynule vstupovalo světlo a dobře osvětlovalo oba dva bazény. Celkově bude tento stadion sloužit pro olympijské plavání, potápění, synchronizované plavání, vodní pólo, ale i pro paralympijské plavání.  Očekává se, že aquacentrum nahradí bazény v Crystal Place - v Národním sportovním centru na jihu Londýna, které dosud bylo vedoucí institucí pro provozování vodních sportů.

Zdroj a foto: designboom.com, zaha-hadid.com

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30