Ženský sportovní svět: mužům vstup zakázán!

Andrea
27.1.2011
  • Architektura

Švédské město Malmo dospělo k závěru, že skandinávské ženy jsou utlačovány ve skutečně netradiční oblasti - sportu. Zatímco muži mají fitness centra a posilovny na každém rohu, žena v nich pohodlné místo nenajde. Nápravu tohoto faktu se zástupci města rozhodli pojmout skutečně velkoryse. Ženám nechali navrhnout samostatný sportovní komplex.

World Village of Woman Sports neboli WOWS je vítězným projektem centra sportu a služeb pro ženy. 100 000 metrů čtverečních zaplněných tělocvičnami a rekreačními prostory v mnohém připomíná olympijskou vesnici. Pro místní obyvatele však návrh znamená zásadní průlom. Dosud nikdo o takovémto čistě ženském světě nauvažoval. Projekt vzešlý z architektonického studia BIG pod vedením Nanny Gyldholm Moller je ženám šit přímo na míru. Na rozdíl od mužského přístupu ke sportu, kterému odpovídá i pojetí tělocvičen jako továren na svaly a vrcholové úspěchy, WOWS usiluje o mnohem komplexnější pohled na lidské tělo a péči o něj. Prostor tu tak získávají nejenom tréninkové haly, ale i vzdělávací objekty, rehabilitační centra, výzkumné laboratoře a ubytovací zařízení. Právě z tohoto důvodu se podle porotců stalo WOWS vítězným návrhem: „Architekti vidí WOWS spíše jako město uvnitř města nežli jako pouhý sportovní komplex."

O uzavřenosti a samostatnosti souboru budov vypovídá již jejich prostorové uspořádání. Budovy různých objemů a výšek evokují živoucí a rostoucí město. Ohraničení komplexu je dovedeno do maxima na základě práce s dominantními střechami rohových budov, které v podobě zploštělé pyramidy připomínají tvar koruny. Čtyři vrcholy těchto budov společně vytvářejí pomyslnou hradbu, za níž se nachází otevřený a vzdušný prostor ženského světa. Vnitřní ploše komplexu dominuje zelené zatravněné náměstí s centrální halou rozměru fotbalového hřiště. Ta je určena nejenom ke sportovním zápasům, ale může zároveň sloužit jako konferenční, výstavní či koncertní sál. Další části prostoru jsou funkčně uspořádány do oddělených zón určených k rozdílným aktivitám - sportu, relaxaci, společnému setkávání a vzdělávání.

Uvidíme, zda se z Malmo v průběhu budoucích let stane země feministkám a sportovkyním zaslíbená. Prozatím se můžeme těšit z originálního projektu a debatovat o potřebách žen, nejenom těch sportovních.

Zdroj: big.dk

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30