Zevs a jeho alarmující graffiti zvoní na poplach

Mgr. Sandra Vasková
16.7.2011
  • Umění

Graffiti umělec Zevs je považován za jednoho z průkopníků tzv. Street art ve Francii. Jeho díla se objevují v Paříži již od roku 1990 a jsou stálou inspirací, ale na druhou stranu velký počet lidi doslova iritují. Co za tím vším stojí?

Od samého začátku, kdy tyto billboardy doslova začaly bombardovat metropoli Francie, se zvedla vlna diskuzí na toto téma a druh umění. Jak si můžete všimnout, každý z modelů na níže uvedených obrázcích má jakoby průstřel mezi očima. Přesně tento fakt se projevil jako účinná a rafinovaná reklama, zejména pak jako velká vylomenina a vtipkařský kousek od umělce Zeva, který byl od některých za tento krok velmi chválen. Následovala však také obrovská národní debata ve vládě a v televizi, zda se jedná o Street art či vandalismus, jaký je mezi těmito termíny rozdíl a kam tedy spadají Zevova díla.


Jedním z jeho nejkontroverznějších pokusů se stal obraz dívky „Lavazza", která byla vystřihnuta z billboardu v Berlíně a u nějž je zanechán vzkaz: „Vizuální únos - zaplaťte!" Skutečný význam tohoto počinu byl, stejně jako u ostatních billboardů, aby unášel a kradl pozornost široké veřejnosti. Současně s ním umělec požaduje 500 tisíc Euro za jeho navrácení.  Na to v roce 2000 přišel Zevs s nápadem likvidace loga. Nechával je pomalu stékat, až rozpadat do ztracení. Myšlenková fantazie je u něj téměř neutuchající!

I když většinu slávy získal Zevs ve své rodné zemi, dočkal se uznání i výstavy svých prací například v Hong Kongu a Dánsku. A jaké z toho všeho plyne ponaučení? Když Vám někdo řekne, že byste něco neměli dělat, nejspíš byste přesto měli!

Zdroj a foto: www.gzzglz.com

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30