Židle jako umění, židle jako socha

Mgr. Sandra Vasková
16.2.2011
  • Umění

Umělec Pablo Reinoso se v žádném případě nebojí experimentovat. Přesvědčit se o tom můžete tady a teď. A to při zhlédnutí fotek jeho originální tvorby. Rád zkoumá, experimentuje a dál v tom také pokračuje. Přichází se sérií židlí s názvem Thonet, jejichž návrhy vznikly v Paříži. Zde Reinoso vytvořil řadu dalších sochařských objektů. Nyní přichází s ohýbatelným nábytkem, který překračuje hranice tvorbu dosavadního moderního nábytku.

Jedné skupině nábytku Reinoso doslova protáhl záda! Takto prodloužené části židle vypadají jakoby zkreslené podlouhlé stíny, které za sebou nábytek zanechává. Netradiční tvarování však zároveň slouží jako podpora nábytku, což jde vidět i ve druhém typu výrobku. Tu se Reinoso zaměřil na transformaci židle do sedadla. Opět jedinečně vyřešil jeho využití i design. V další díle využívá především rostlinných vláken a sedadlo židle zčtyřnásobil. Jako by se vzájemně kopírovalo jedno od druhého.

I nadále se rozhodl pracovat s myšlenkou jinak používaného sedadla a vytvořil z něj svislou konstrukci trubkovitého tvaru, která spíše vypadá jako úložný prostor či koš na prádlo. Následně nechá sedadlo propadnout dolů, a to diváky nabádá si myslet, že do židle přímo zabudoval koš na odpadky. Praktická inovace?

A na samotný závěr nechal nejspíš prostor volných asociacím. Zde využívá přirozené netkané vlákniny, která jakoby vytéká ze židle a obtáčí se kolem jejích základů. Nebo jí vytváří dlouhý pramen vlasů. Vskutku nezvyklá podivná pro neobyčejné využití!

Zdroj a foto: www.designboom.com, carlos yebra, estudio cavallero

 

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30