Život na dosah vodní hladiny

Andrea
6.5.2011
  • Architektura

Mimořádně citlivý a přesto autentický architektonický zásah zažila krajina poblíž uruguayského města Punto Del Leste. Ve slunečném prostředí vodní nádrže vyrostla rodinná rezidence Punta House architektů Studia mk27.

Vedoucí architekt studia Marcio Kogan měl hlavní představu o podobě domu jasnou hned. Muselo se jednat o co nejjednodušší a v základních liniích čistý návrh, který bude k okolní přírodě šetrný klimaticky i vizuálně. Při výstavbě domu se rozhodl pro využití přísně lokálních materiálů, které zajistí ještě pevnější sepjetí s domácí krajinou. Pro stěny a podlahu použil místní kámen zvaný piedras lajas. Dřevěné boxy, z nichž je dům složen, jsou pak vytvořeny z rýhovaných panelů dřeva mashrabiya. Dřevo zároveň posloužilo jako mobilní obklad fasády. Obložení exteriéru totiž funguje také jako dveře, kterými lze nastavovat intenzitu světla vpouštěného dovnitř domu. Světlo je tedy posledním místním „materiálem", který v konstrukci domu hraje zásadní roli.

Nosnou konstrukci domu tvoří na ploché rovině vztyčené pilíře, do nichž jsou zabudovány dřevěné obytné boxy. Všechny prostory ložnic jsou orientovány směrem k vodní nádrži, naopak kuchyně a plochy služeb jsou spojeny s terasou. Zadní části domu pak dominuje prosklený obývací pokoj s jídelním stolem. Rozsáhlá terasa nacházející se před domem má v sobě zapuštěný bazén a její součástí je samostatná plocha určená ke grilování. Terasa má navíc také propojovací funkci, neboť spojuje vstup do domu s venkovními kamennými zdmi ohraničujícími plochu pozemku.

Myšlenka majitelů „žít život mimo dům" došla v Punta House svého naplnění. Dům je totiž důkazem toho, jak se architektura může stát součástí přírody, nikoliv z krajiny vyděleným lidským produktem.

Zdroj a foto: archdaily.com, Reinaldo Coser

doprava zdarma
objednávky nad 9 999,- Kč
 
Vrácení zboží
zboží můžete vrátit do 14 dnů
 
+420 733 712 508
uživatelská podpora 9:30 - 20:30